Ztraceni mezi ostatky milionů lidí. Mladí Francouzi tři dny bloudili pařížskými katakombami

Dvojice francouzských teenagerů si užila pořádné dobrodružství. Mladíci se vydali do podzemních katakomb. Ve spleti uliček se ale ztratili a bloudili tam tři dny. Nakonec je prochladlé a vyhladovělé našli záchranáři.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katakomby. Ilustrační foto. | Foto: Martin Dorazín

Dva kluci ve věku 16 a 17 let se do katakomb vydali zřejmě už v sobotu. Pro vstup přitom využili vchod na jihu Paříže, který není součástí běžného turistického okruhu. Zatím není jasné, kdo jejich zmizení ohlásil.

Záchranáři je z podzemí vytáhli zhruba po 72 hodinách. Pátrání bylo poměrně náročné. Do katakomb se vydaly dva pátrací týmy. Jeden z nich svoji misi zahájil v zahradách kostela Val de Grace, druhý tým pak do katakomb vstoupil ze čtvrti Montrouge na jihu Paříže.

Záchranáři mladíky hledali zhruba čtyři hodiny a nakonec je našli hlavně díky psům, které měli s sebou.

Oba byli vyhladovělí, podchlazení a velmi unavení. Jinak byli ale zdraví a v pořádku. Záchranáři je pro jistotu převezli do nemocnice, kde podstoupili sérii vyšetření.

Vstup do katakomb mimo oficiální prohlídky, které organizují jednotlivá pařížská muzea, je zakázaný. I tak se tam ale vydává spousta nadšenců a dobrodruhů. Podle jednoho ze správců Juliena Alatera to jsou ale většinou lidé, kteří jsou dobře vybavení a do katakomb chodí poměrně často.

Pařížské katakomby jsou skutečně velký labyrint. Systém chodeb a uliček má asi 300 kilometrů a nachází se zhruba 20 metrů pod zemí. Návštěvníkům je přístupná podstatně menší část. V katakombách jsou ostatky zhruba šesti miliónů Pařížanů.

Jejich fosilie se tam začaly přemisťovat na přelomu 18. a 19. století. Tento přesun souvisel hlavně s tím, že se postupně uzavíraly některé pařížské hřbitovy.

Katakomby mají u turistů velký úspěch, ročně je navštíví zhruba půl milionu návštěvníků. A to i přesto, že u vstupu na náměstí Denfert-Rochereau nedaleko Tour Montparnasse se často tvoří velmi dlouhé fronty.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme