Ztráta Schengenu by posílila xenofoby, varuje Sobotka. Lídry EU vyzývá k jeho záchraně

Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD vyzval ostatní lídry zemí Evropské unie, aby společně zachránili Schengen. Sobotka to napsal v dopise premiérům či prezidentům ostatních 27 zemí unie, který získal server Politico. Podle Sobotky se musí státy unie o záchranu schengenského prostoru společně pokusit na čtvrtečním a pátečním summitu v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Zdroj: Reuters

Schengenský prostor je vlajkovou lodí Evropské unie. Jeho ztráta by znamenala ztrátu důvěry v unii jako celek, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Evropská unie v současné době čelí jedné z nejtěžších výzev ve své historii. Migrační a uprchlická krize donutila mnohé členské státy, aby dočasně znovu zavedly kontroly na svých vnitřních hranicích. V sázce je schengenský prostor - jeden z hlavních úspěchů evropské integrace," upozorňuje český premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Sobotka vyzval lídry EU, aby udělali vše pro zachování Schengenu. Podrobnosti přidává zpravodaj Ondřej Houska

Ztráta Schengenu by také nesla s sebou podle Sobotky větší ochotu Evropanů naslouchat nacionalistům a xenofobům:

"Politici, kteří se až do nedávné doby pohybovali především v temnějších koutech našich demokracií, těží ze strachu a nejistoty, které pociťuje mnoho našich občanů," píše v dopise. Evropa proto podle něj musí jednat rychle, aby obnovila důvěru občanů, jinak mohou být ochotnější "naslouchat nacionalistickým či dokonce xenofobním výkřikům falešných proroků".

Úsilí směřující k zachování schengenského prostoru by se podle premiéra mělo zaměřit na plné a efektivní využívání agentury Frontex nebo efektivní revizi schengenského hraničního kodexu, který by měl poskytovat účinný rámec pro řízení pohybů přes vnější hranici Evropské unie.

Uprchlíci na tureckých hranicích | Foto: Reuters

Bohuslav Sobotka požaduje také urychlení prací na konceptu "inteligentních hranic" a provádění sjednaného rámce pro spolupráci s Tureckem a africkými zeměmi jakož i posilování spolupráce a pomoci zemím na západobalkánské migrační trase.

"Je třeba si uvědomit, že Česká republika, naše pracovní místa jsou závislá na našem exportu, potřebujeme mít volný pohyb se všemi našimi sousedy a s dalšími evropskými státy, kam vyvážíme naše služby a zboží. Máme životní zájem na tom, aby se Schengen nezmenšoval," řekl.

EK navrhuje společnou evropskou stráž

Evropská komise už navrhla vznik společné evropské stráže k ochraně schengenské hranice. Tato stráž by v případě krize mohla zasáhnout tam, kde je zrovna problém, a to i přes nesouhlas dané země. Členské státy by měly dát agentuře na ochranu vnějších hranic Frontex k dispozici 1500 pohraničníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Sobotka vyzval lídry EU, aby udělali vše pro zachování Schengenu bez hraničních kontrol. Více s Martinem Hrabálkem a Radko Hokovským

Zatímco český premiér návrh otevřeně podpořil, polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski uvedl, že by se v případě takové pohraniční stráže jednalo o "nedemokratickou strukturu, u níž by nikdo nevěděl, komu se zodpovídá".

Pochybnosti vyjádřil také šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. "Nebudu podporovat převzetí hraničních kontrol na základě diktátu," prohlásil.

Unijní summit se uskuteční ve čtvrtek a v pátek, kromě aktuální situace s uprchlíky se bude jednat i o ekonomických otázkách, například o energetické unii.

Merkelová chce na summitu EU hájit Schengen i posílit ochranu vnějších hranic

Číst článek

Schengenský prostor | Foto: Český rozhlas

ČTK, Ondřej Houska, Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme