Ztrátám lidských životů v Brazílii se dalo údajně zabránit

Letní přívalové deště a následné sesuvy půdy zabily v Brazílii na 500 lidí. Mnoho lidí je stále nezvěstných a počet obětí tak může stoupat. Úřady už hlásí ztráty v přepočtu v miliardách korun. Za tragédii ale podle mnohých nemohou jen silné deště, jejich následkům by se totiž dalo předejít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené brazilské město Teresópolis

Zničené brazilské město Teresópolis | Zdroj: ČTK

Stovky mrtvých, další nezvěstní, a tisíce lidí, kteří přišli o domov. Ve státě Rio de Janeiro registrují úřady oběti na lidských životech už v pěti městech. Dopoledne začalo znovu pršet, záchranné práce, odklízení trosek i mrtvol ale pokračuje. Stále se ještě pátrá po desítkách nezvěstných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Koubka ze záplavami a sesuvy půdy zasažené Brazílie

Evakuovaných je na 14 tisíc lidí, polovina našla útočiště u příbuzných, polovina je v provizorních ubytovnách. Některé oblasti jsou stále izolované, nefunguje elektřina a stále se nedostává pitné vody.

Města zasažená prudkými tropickými dešti - Nový Freiburg, Teresópolis a Petrópolis leží v horách, ve výšce kolem 800 metrů nad mořem, jsou ale vystavěná uprostřed vysokých a strmých kopců. Voda z přívalových srážek tam proto stéká velmi rychle a získává ničivou sílu - v Teresópolis například napršelo za jeden den téměř 1,5 metru vody.

Město, kterému starostuje Jorge Mário Sedlacek, sčítá škody. Jen na úklid po povodních bude muset vydat v přepočtu přes čtvrt miliardy korun. Rekonstrukce pak vyjde podle prvních odhadů na několik miliard korun. Voda z těchto měst se pak prohnala dalšími menšími městy a ničila hlavně okolí vodních toků.

Pomoc i prevence

Nejvíce postižené město, Nový Freiburg, navštívila prezidentka Dilma Rousseffová.

„Teď jsme ve fázi, kdy zachraňujeme životy a snažíme se pomoci aktuálně nejvíc postiženým osobám. Přijde ale chvíle, kdy musíme začít s rekonstrukcí zasažených oblastí. Za federální vládu chci slíbit pomoc obcím a státu Rio de Janeiro. Chceme ale garantovat, aby rekonstrukce byla zároveň prevencí před příštími možnými škodami,“ uvedla prezidentka, která nastoupila do úřadu teprve před dvěma týdny.

Zabíjí populismus

Guvernér státu Rio de Janeiro Sérgio Cabral kritizoval přístup obyvatel zasažených měst i jejich úřadů. Prohlásil, že kromě přírodního živlu může za sesuvy půdy hlavně nezodpovědná zástavba.

Velká voda a sesuvy půdy v Brazílii zabily už 360 lidí | Foto: ČTK/AP

Do měst jako Nový Freiburg se přistěhovaly v poslední době desetitisíce lidí - počet obyvatel se za poslední desetiletí několikanásobně zvýšil. Chudí lidé, kteří přicházejí za lepším živobytím, si často stavějí domy na místech, která pro to nejsou vhodná, ale kde mohou získat levně pozemky, nebo je mohou i obsadit. Jsou to například úpatí strmých kopců, kde není stabilní podloží. Většinou také nemají peníze na to, aby pod domem vybudovali solidní základy.

„Od začátku 80. let až dodnes pozorujeme v těchto třech městech, v Novém Freiburgu, Petrópolis a Teresópolis podobný problém jako jsme měli ve městě Rio de Janeiro. Je to populismus politiků a úřadů, které dovolí nezodpovědnou zástavbu tam, kde to není bezpečné. Úřady se tváří, že se starají o ty nejchudší, kteří potřebují nejvíc pomoc, ale když přijde podobná katastrofa, ukáže se, že to tak vůbec není. Největší počet obětí je mezi chudými,“ prohlásil Cabral.

Politiky obvinila také specialistka na přírodní katastrofy, která pracuje pro OSN, Debarati Guha-Sapir. Ta dokonce řekla, že Brazílie není Bangladéš. Podle ní by tak relativně bohatý stát neměl dovolit, aby umíralo tolik lidí jen kvůli silným dešťům, tedy něčemu, co se pravidelně opakuje a není zase tak výjimečným.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme