Ztroskotaná Costa Concordia dostává plováky, ke konci roku by měla být odtažená do přístavu

Kolem ztroskotané výletní lodi Costa Concordia, která leží na útesech u italského ostrova Giglio, pracují obří jeřáby a svářečské týmy. Pokouší se na loď připevnit velké plováky, které by ji měly udržet nad vodou, aby mohla být odtažená do přístavu. Na to, jak práce probíhají, se přišel podívat i redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztroskotaná loď Costa Concordia | Foto: Pavel Polák

Ztroskotaná loď leží u ostrova Giglio už rok a půl. Je nakloněná na boku, polovina jí čouhá ven.

„V podstatě na ni koukám, jako bych se díval z ptačí perspektivy, takže vidím do komínů, vidím na zádi bazén, velký bazén na koupání je také uprostřed, vidím místo, kde se pravděpodobně tančilo nebo kde byla zábava, a také vidím odtud kapitánský můstek. A kolem toho vraku krouží lodě, které mají na sobě ohromné jeřáby, které ten vrak fixují tak, aby nesklouzl hlouběji do vody,“ popisuje z ostrova Pavel Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění okolo lodi Costa Concordia přiblížil přímo z místa ztroskotání redaktor Pavel Polák

Výhled na několikapatrovou, 130 metrů dlouhou a více než sto tisíc tun vážící loď označil za „dechberoucí podívanou“.

„Ale zároveň, když si člověk uvědomí, že tady, sto metrů ode mne, ve vodě zemřelo 32 lidí, kteří přenechali místo v záchytném člunu někomu jinému, kteří se vrátili do kajuty pro své dítě, pro své prarodiče, otcové, matky, děti, tak je to vlastně také hodně smutná podívaná, je to takový námořní hřbitov,“ dodává Polák.

Jeřáby v současnosti připevňují na loď velké plováky, které by ji měly udržet nad vodou. Ke noci roku by měla být odtažená do přístavu. Jestli bude ještě někdy Costa Concordia vozit pasažéry, zatím není jisté.

Ztroskotaná loď Costa Concordia | Foto: Pavel Polák

Zvětšit mapu

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme