Zubr - reprezentant podlaského regionu

Největší savec žijící na starém kontinentu - příbuzný amerického bizona - zubr evropský se má stát symbolem propagace severovýchodního regionu Polska zvaného Podlasie. Tam totiž zubr žije ve volné přírodě v pralese, který je chráněnou rezervací. O plán, jak má zubr pomoci nárůstu turistického ruchu v severovýchodním cípu Polska, dosud ne zcela objeveném zahraničními návštěvníky, se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubr

Zubr | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Je to největší evropský savec, je to klidné a hrdé zvíře. Pokud ho nikdo neruší a nepoleká je, chová se k člověku velmi klidně, až apaticky a nedochází k žádným útokům na lidi," říká o nekorunovaném králi Bialověžského pralesa ležícího na pomezí Polska a Běloruska ředitel zdejšího národního parku Józef Popiel.

Program s názvem "Zubr", který připravil Bialověžský park spolu s obcemi a městy kolem pralesa, má posílit turistický ruch v tomto poněkud zapadlém regionu Polska. Pilířem programu má být tzv. "Evropská zubří stezka", která by se táhla přes celé Podlaské vojvodství a turisté by na ní mohli navštívit multimediální centra. V nich se budou ukazovat živočišné druhy, které se v Evropě zřídka vyskytují, ale lidé se nimi mohou setkat právě v Bialověžském pralese a lesích kolem něj.

Hlavní pozornost by návštěvníci měli věnovat zubrům. Zubří stádo dnes tvoří asi 350 kusů. Je to ohromný úspěch, protože po první světové válce byl zubr ve volné přírodě prakticky vyhuben. "Poslední kus byl uloven v roce 1919. Ale už o 10 let později bylo z evropských zoologických zahrad dovezeno do Bialovieže několik jedinců a pomocí křížení se podařilo obnovit zubří rod," říká ředitel národního parku Józef Popiel.

Problémem dnes ale je, že 350 zubrů žijících v pralese jsou vlastně všichni svoji příbuzní a stádo by mohlo zdegenerovat. Proto se zalesňují pláně mezi lesy a stěhují se krmelce blíže okraji pralesa, aby se zvířata vydala i mimo svůj dosavadní domov uvnitř rezervace a setkala se s jedinci z jiných menších chovů. Turisté by tak měli mít větší možnost se se zubry v přírodě setkat a pozorovat je.

Na investice spojené s vytvořením turisticko- naučné Evropské zubří stezky počítá národní park a okolní obce s částkou 50 až 100 milionů eur. Věří, že na projekt získají peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Pomoc ve shromažďování prostředků na propagaci zubrů a jejich domovského regionu slíbil ministr zahraničních věcí Wlodzimierz Cimoszewicz. Šéf diplomacie totiž z podlaského regionu pochází a nedaleko Bialověžského pralesa má chatu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme