Zůstane katyňský masakr bez trestu?

Takzvaný katyňský zločin možná zůstane nepotrestaný. Ruská prokuratura nikoho ze spáchání vraždy 22 tisíc polských zajatců na jaře 1940 neobviní. Dozvěděli se to představitelé polského Institutu národní paměti, kteří se v Moskvě seznamovali se stadiem vyšetřování vedeného ruskými vojenskými prokurátory. Polská strana chce na začátku příštího roku zahájit vlastní vyšetřování masakru v Katyni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

katyňský památník

Institut národní paměti nepovažuje postřílení 22 tisíc polských důstojníků, úředníků a dalších zajatců za promlčený zločin jako ruská strana. Polsko jej označuje za genocidu. Ta patří mezi nepromlčitelné trestné činy.

Hlavní ruská vojenská prokuratura předá polským vyšetřovatelům kopie všech dokumentů ze 156 svazků akt o Katyni, o které Varšava požádá. Informovala ale Institut národní paměti, že veškeré osobní složky osob popravených NKVD byly zničeny v roce 1959. Polsko doufalo, že získá seznamy všech zavražděných. V případě 7 tisíc z nich se dosud neví, kde jsou jejich ostatky pohřbeny.

Pomník obětem katyňského masakru | Foto: Pavel Novák

Sovětský svaz se k povraždění polských zajatců 50 let odmítal přiznat. Pravdu o masakru v Katyni oznámil až v roce 1990 Michail Gorbačov.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme