Zůstaňte doma, radí kanadská kampaň Romům v Maďarsku

Kanadské velvyslanectví v Maďarsku naléhá na Romy, aby se nepokoušeli odstěhovat do zámoří. Kampaň vede od víkendu v nejchudším maďarském regionu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové v rumunské obci Periam

Romové v rumunské obci Periam | Foto: Robert Mikoláš

Konkrétně ve městě Miškovec, kde je romských obyvatel nejvíc. Kanada totiž zpřísnila své imigrační zákony a možnost dostat v zemi javorového listu azyl se rovná nule.

Romové, kteří se o přestěhování za oceán na konci loňského roku pokusili, jsou už zpátky v Maďarsku.

Ferenc Steffán so severovýchodní Borsodské župy přiznává, že odešli do Kanady v naději na lepší budoucnost, ale nemohli zůstat, protože jim odmítli žádost o azyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Gregora Martina Papucska z Miškovce

Tato rodina se vrátila právě tento víkend, odešli do Kanady v prosinci, ale poslali je domů, v zámoří strávili akorát Vánoce. O podobných případech v těchto dnech informují maďarská média často.

Kanadské úřady se rozloučily s dřívější praxí a imigranty posílají domů po několika týdnech, novým přistěhovalcům dokonce nedávají ani tolik ceněnou sociální podporu.

Ve městě Miškovec se objevily velkoplošné i menší plakáty na obytných domech i při cestách. Je na nich sdělení kanadské vlády, která varuje případné vystěhovalce, že příslušné zákony se v Kanadě změnily.

Neoprávněné imigranty vyhostí a v rámci zkráceného procesu pošlou domů mnohem rychleji než dosud. Jde o občany z takzvaných bezpečných krajin, mezi které patří i Maďarsko.

"To jde jenom o Miškovec?"

Primátor Miškovce Ákos Kriza postup rozhořčil. Protestuje proti tomu, že se kanadská kampaň soustřeďuje jen na jeho město, jako kdyby Romové utíkali do Kanady jen odtud. Poslal proto svůj protest kanadské ambasádě i maďarské vládě.

Masovější odchod maďarských Romů do Kanady začal roku 1998. První etapa trvala do znovuzavedení vízové povinnosti roku 2001. Od té doby se počet vystěhovalců výrazně snížil, ale po zrušení vízové povinnosti v květnu 2008 se vlna obnovila.

Celkem registrovali v Kanadě 19 tisíc žadatelů o azyl z Maďarska.

Romové v rumunské obci Periam | Foto: Robert Mikoláš

Tím se na seznamu zemí původu azylantů ocitlo Maďarsko na prvním místě, před Čínou a Namibií.

Mluvčí maďarské vlády András Giró-Szász vyzdvihuje i to, že Kanada považuje Maďarsko za bezpečnou zemi.

O problémech masového návratu Romů se zatím příliš nemluví. Ti přitom často před odchodem prodali všechno, co měli.

Primátor Miškovce byl z kampaně kanadské ambasády nervózní. Obával se, že z Kanady budou odvážet Romy přímo do Miškovce. Kanadské velvyslanectví ho ale ubezpečilo, že nic takového neplánuje.

Se svými spolupracovníky už mezitím stihli přijmout opatření, aby se ani individuálně, ani skupinově nemohly do města dostat nějaké kriminální skupiny z Kanady či odjinud.


Zvětšit mapu

Gregor Martin Papucsek, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme