Prezidentka Čaputová: Je třeba vyvodit odpovědnost i vůči objednavatelům vraždy Kuciaka
Pro spravedlnost na Slovensku je potřeba, aby byla vyvozena odpovědnost i vůči objednavatelům vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Řekla u příležitosti čtvrtého výročí vraždy zmíněné dvojice slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Příští týden by soud měl opět projednat obžalobu vůči dvěma z původního počtu pěti stíhaných v případu Kuciakovy vraždy. Tři odsouzení v kauze si již odpykávají dlouholeté tresty vězení.
Příští týden by soud v zemi měl opět projednat obžalobu vůči dvěma z původního počtu pěti stíhaných v případu Kuciakovy vraždy. Tři odsouzení v kauze, včetně vraha Kuciaka a Kušnírové, si již odpykávají dlouholeté tresty vězení.
„Byli zabiti proto, že Ján se ve své práci věnoval odhalování korupce a zneužívá moci. Byli zabiti proto, že se věnoval věcem, které jsou v zájmu nás všech,“ řekla Čaputová, která v pondělí dopoledne uctila památku Kuciaka a Kušnírové u jejich domu ve vesnici Velká Mača nedaleko Trnavy, ve kterém byli oba zastřeleni.
Po zmíněné vraždě se v zemi konaly mohutné demonstrace, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie pak v parlamentních volbách v roce 2020 utrpěla porážku a odešla do opozice.
Alena Zsuzsová z kauzy Kuciak je podle nejvyššího soudu vinna v případu vraždy primátora Basternáka
Číst článek
„Před čtyřmi lety se většina společnosti spojila v požadavku na slušné a spravedlivé Slovensko. Tento požadavek je aktuální i dnes. V těchto dnech, v těchto týdnech prožíváme na Slovensku zvýšenou vlnu nenávisti, hněvu, verbálních útoků. I v případě Jána a Martiny fyzickému útoku na ně předcházely slovní vyhrůžky. Musíme to zastavit dříve, než bude pozdě,“ upozornila Čaputová. Slovenskou společnost i politiky v poslední době rozdělila například smlouva se Spojenými státy o obranné spolupráci, proti které se v zemi konaly i demonstrace.
Na náměstí Slovenského národního povstání v centru Bratislavy, kde se v roce 2018 protivládní protesty odehrávaly, dnes rodiče Kuciaka a Kušnírové odhalili památník zavražděné dvojici. „Zdá se mi, že slušnost se ze života vytrácí,“ řekl v projevu Kuciakův otec.
Otevřená rána
Ocelové umělecké dílo podle jeho spoluautora Mariána Králika symbolizuje trhlinu nebo otevřenou ránu. Jeho hlavní část byla umístěna na fasádu jedné z budov na náměstí a u improvizovaného pietního místa, kde po vraždě Kuciaka a Kušnírové lidé zapalovali svíčky.
„Ať je výročí vraždy novináře a jeho přítelkyně mementem totálního zneužívání žurnalistiky k boji se současnou opozicí a důkazem, že novináři a majitelé médií nesou odpovědnost za to, v jakém stavu se nachází Slovensko v roce 2022.“
Robert Fico (expremiér)
Kytice k památníku po jeho odhalení položili také slovenský premiér Eduard Heger a šéf jeho mateřského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič, který je nyní ministrem financí. „Věřím, že tento památník bude symbolizovat, jak je důležité pro každou zemi, že žurnalistika má být svobodná a nezávislá. Svoboda není samozřejmostí. Ján ji silně udržoval,“ uvedl Heger.
Expremiér Fico v tiskovém prohlášení tvrdil, že nikdy nebyla vražda tak zneužita pro politické cíle, jako ve zmíněném případu. „Ať je výročí vraždy novináře a jeho přítelkyně mementem totálního zneužívání žurnalistiky k boji se současnou opozicí a důkazem, že novináři a majitelé médií nesou odpovědnost za to, v jakém stavu se nachází Slovensko v roce 2022. A můžete, páni novináři, křičet jak chcete, váš hluk nikdy nepřehluší pravdu o tom, kdo jste a komu sloužíte. Pravda, objektivita a Slovensko to nepochybně nejsou,“ uvedl Fico, jehož strana se od posledních voleb i navzdory vnitrostranického rozkolu postupně zařadila k nejpopulárnějším politickým formacím v zemi.
Soud s Kočnerem
Příští týden by v Kuciakova případu soud první instance měl znovu projednat obžalobu podnikatele Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové. V původním líčení je zprostil obžaloby, nejvyšší soud tento verdikt ale loni zrušil. Podle žalobce si Kočner objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky. Zsuzsová podle obžaloby zločin zprostředkovala. Kočner i Zsuzsová byli dříve odsouzeni v jiných kauzách k dlouholetému trestu vězení. V Kuciakově případu slovenské soudy kromě vraha dříve potrestali i jeho pomocníka a zprostředkovatele tohoto zločinu.
Výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové si například prohlášením na sociální síti připomenuli také další slovenští politici. List Sme zase napsal, že v zemi se vytváří atmosféra nenávisti vůči novinářům. Podle něj Fico a jeho stranický kolega Ľuboš Blaha označují novináře za zrádce.