Slovensko si připomíná pět let od Kuciakovy vraždy. Nesmíme rezignovat na slušnost, připomíná Čaputová
Ani pět let po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové nesmí Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové rezignovat na volání po slušnosti v politice. Čaputová to řekla novinářům poté, co v centru Bratislavy uctila památku zavražděné dvojice.
Premiér Eduard Heger kritizoval slovní výpady politiků vůči novinářům a uvedl, že svoboda novinářů je klíčem k demokracii. Podle vyšetřovatelů byla motivem vraždy Kuciakova investigativní práce.
„Slušnost je to poslední, co nás při charakteristice slovenské politiky napadne. Lež se chce legitimizovat jako alternativní názor, u politiků často slova předbíhají myšlenky. Navzdory tomu nesmíme na slušnost rezignovat, hlavně nesmíme zapomenout na to, po čem jsme na náměstích před pěti lety volali, když se budeme opět rozhodovat například ve volbách,“ uvedla Čaputová.
Hlava slovenského státu naopak ocenila vyšetřování podezření ze závažné kriminality, korupce či zneužívání moci v minulosti.
Vražda Jána Kuciaka v roce 2018 vyústila v mohutné demonstrace a v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica, jehož strana Směr-sociální demokracie o dva roky později po porážce v parlamentních volbách skončila v opozici.
Vražda mladých lidí a boj za změnu hodnot. Slováci se sešli na stejném místě jako po vraždě Kuciaka
Číst článek
Následně policie začala stíhat vícero lidí v různých kauzách z doby, kdy byl Směr u moci. Po prosincovém pádu nynější vlády premiéra Hegera a před zářijovými předčasnými volbami je Směr druhou nepopulárnější stranou v zemi.
„Před pěti lety jsme žili v zemi, kde lidé spjatí s vládou se cítili natolik bohorovně, že byli schopni sáhnout na život novináře, který rozkrýval jejich kauzy. Odvážní lidé byli ohroženi jen proto, že lidem říkali pravdu. To se už nesmí opakovat,“ řekl Heger, který podobně jako Čaputová uctil Kuciaka a Kušnírovou u památníku zavražděné dvojice.
Heger také odsoudil slovní útoky politiků vůči novinářům, kterými je známý i Hegerův stranický šéf a jeho předchůdce ve funkci premiéra Igor Matovič.
Slovensko si památku připomene diskusemi i premiérou dokumentu
Výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové si připomínají také slovenská média, která kromě jiného mapují politický a společenský vývoj v zemi za posledních pět let. Například listy Sme a Pravda kritizovaly šéfa nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Matoviče za způsob výkonu politiky poté, co jeho politické uskupení, které se vymezovalo vůči Ficově straně, v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby.
Slovenský expremiér Fico to zkouší jako Babiš a šíří strach z války
Číst článek
„Mnozí mu uvěřili, semkli se a zvolili ho premiérem. Jenomže Matovič promarnil jejich důvěru a masivní vůli měnit zemi. Mnohé tak dotlačil k přesvědčení, že si nezasloužíme lepší budoucnost,“ napsal list Sme.
„Igor Matovič vytvořil falešnou iluzi spasitele proti korupční hydře. Svým řáděním ovšem dosáhl jen toho, že jedni se cítí být podvedeni neřešením systémové nespravedlnosti a druzí vnímají Kuciakův odkaz ještě negativněji,“ uvedla Pravda.
Média také připomenula, že zatímco vykonavatelé Kuciakovy vraždy, při které byla zastřelena i novinářova snoubenka, a jeden z prostředníků zločinu už byli pravomocně odsouzeni, dva další lidé v kauze nadále čelí obžalobě. Mezi nimi je i podnikatel Marian Kočner, kterého žalobce viní z objednání Kuciakovy vraždy.
Výročí Kuciakovy vraždy si Slovensko připomíná různými akcemi. Jejich součástí jsou také diskuse či slovenská premiéra dokumentu Kuciak: Vražda novináře, který mohli loni vidět návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.