Máme za sebou rok odhalování reality, řekla Čaputová. Slovensko má řešit právní jistotu i rovnost

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala v novoročním projevu občany, aby proměnili letošek v rok šancí a využitých příležitostí. Slovensko podle ní čekají výzvy v podobě budování právního státu i boje se změnami klimatu a za rovnost ve společnosti.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mezilidské vztahy a atmosféra, ve které naše společnost žije, není daná a neměnná. Vytváříme ji my všichni. Se smutkem a rozčarováním sleduji, jak nabírá na síle hrubost, vulgárnost a manipulace ve veřejné debatě, jak si pomalu zvykáme na to, že je osobní konflikt legitimní pracovní cestou,“ řekla Čaputová v projevu.

Rok Zuzany Čaputové: od nepříliš známé právničky v jednu z nejvýraznějších evropských političek

Číst článek

„Máme za sebou důležitý rok odhalování reality, která nám chvílemi vyrážela dech. Z různých záznamů jsme se dozvídali, že mnozí z těch, kteří měli sloužit spravedlnosti a veřejnému zájmu, stáli na opačné straně,“ uvedla slovenská prezidentka.

Na Slovensku loni mimo jiné vycházely najevo další skutečnosti o stycích představitelů justice i politiky s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je obviněn z objednávky vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka. Právě k vyřešení velkých kauz by mělo Slovensko podle Čaputové v novém roce směřovat.

„Vymahatelnost práva, právní jistota a rovnost před zákonem namísto korupce, formalismu a zneužívání spravedlnosti – to by měly být jedny z nejdůležitějších cílů nejbližších let. Bude k tomu třeba několik reformních kroků, které posílí nezávislost, ale také zodpovědnost policie, prokuratury a soudů,“ řekla Čaputová.

Mezi aktuální slovenské problémy patří podle hlavy státu i boj s chudobou a za rovnost ve společnosti. „Dát šanci na důstojný život jiným nijak nesnižuje šanci prožít důstojný život nám. Naopak, začleněním lidí žijících na okraji společnosti nebo v nouzi vytvoříme sociálně i ekonomicky prosperující Slovensko, které bude lepším domovem pro nás všechny,“ myslí si Čaputová.

Volby i klima

Slovensko čekají letos mimo jiné parlamentní volby. „Využijme tuto velkou příležitost a pojďme volit. Udělejme z roku 2020 rok šancí a využitých příležitostí. Dotáhněme změny ve zdravotnictví tak, abychom snížili počet odvratitelných úmrtí, abychom zajistili dostatek lékařů a zdravotních sester a abychom zajistili podmínky, kterým budou pacienti důvěřovat.“

Blahobyt a prosperita, ale i hrozba ‚zeleného tsunami‘. Přečtěte si novoroční projev předsedy Senátu Kubery

Číst článek

Za další výzvy, které před zemí stojí, označila slovenská prezidentka klimatické změny nebo systém péče o seniory, protože Slovensko patří mezi nejrychleji stárnoucí země Evropské unie.

„Všechny tyto výzvy nejde vyřešit za jeden rok a mnohé z nich ani za jedno volební období, všechny ale potřebují, abychom v roce 2020 udělali konkrétní a reálné kroky ke změně,“ vyzvala Čaputová. 

„Navzdory tíživým zjištěním o selhání jednotlivců neztraťme důvěru v policii, prokuraturu, soudy, naše nemocnice, hasiče, úředníky. Mnozí z nich odvedli v minulém roce spoustu dobré práce, zachovali se statečně a jiní až hrdinsky. Nedejme se otrávit lží a nenávistí. Máme skvělé lidi. Právě lidé jsou největším potenciálem naší země,“ vyzvala Čaputová.

tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme