Se Zemanem máme na mnohé věci různé názory, prohlásila slovenská prezidentka Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová předpokládá, že na mnoho záležitostí bude mít rozdílné názory než její český kolega Miloš Zeman. Čaputová to v pátek řekla v Trenčíně během diskuse na hudebním festivalu Pohoda. Dřívější demonstrace v Praze proti českému premiérovi Andreji Babišovi z ANO a za nezávislost justice, jakož i loňské protivládní protesty na Slovensku označila za projev výdobytku demokracie.

Bratislava/Trenčín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na Hradě setkala s Milošem Zemanem | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je to člověk, který v politice mnohé zažil. Má velmi silné, velmi vyhraněné názory na mnoho věcí,“ řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová o českém prezidentovi Miloši Zemanovi.

Čaputová vyjádřila pochopení lidem protestujícím proti Babišovi, připomněla demonstrace na Slovensku

Číst článek

„Choval se ke mně velmi přátelsky a s velkým respektem. Je zřejmé, že na mnohé věci máme a budeme mít různé názory,“ odpověděla na dotaz moderátora debaty k návštěvě Česka, kam zavítala na svou první zahraniční cestu v polovině června.

Čaputová uvedla, že v Praze se zajímala také o vnitropolitickou situaci v Česku včetně demonstrací.

„Přiměřeně té odlišnosti našeho vnímání on (Zeman) takovéto pozdvižení vnímá jinak… Já se snažím přistupovat k záležitostem, které vnímám citlivě nebo odlišně, pojmenováním hodnot, jimž věřím,“ řekla.

Kritika Číny za lidská práva

Slovenská prezidentka tento týden při setkání s čínským ministrem zahraničí kritizovala Čínu za zhoršování situace v oblasti lidských práv.

Pokud má mít V4 smysl, musí se vrátit ke kořenům, řekla Čaputová v Budapešti. Kritizovala i Orbána

Číst článek

Při návštěvě Budapešti zase řekla, že úkolem visegrádské čtyřky má být prosazování demokratických hodnot, svobody a právního státu. Členy V4 jsou kromě Slovenska a Česka také Maďarsko a Polsko, jejichž vlády kritizuje Evropská komise kvůli údajnému porušování demokratických principů a vlády práva.

„V prostoru V4, která je vnímána v jistém smyslu kontroverzně, máme (Slovensko) trochu jiné postavení. Jednak jsme nejvíce integrováni, jednak i ve druhém kole prezidentských voleb byli dva proevropští kandidáti,“ uvedla Čaputová.

Již během červnové návštěvy Česka Čaputová také vyjádřila pochopení lidem, kteří demonstrovali na pražském Václavském náměstí proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice.

Čaputová se sešla s čínským ministrem, zkritizovala porušování lidských práv

Číst článek

Připomněla tehdy i loňské mohutné protesty na Slovensku proti vládě tehdejšího premiéra Roberta Fica, po kterých Fico rezignoval z funkce předsedy kabinetu v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Mám úctu a respekt k jednomu z výdobytků listopadu (1989), a to je shromažďovací právo. Mám úctu a respekt k názorům lidí,“ prohlásila Čaputová během diskuse.

Zúčastnily se jí stovky návštěvníků festivalu Pohoda, kteří Čaputové po skončení debaty tleskali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme