Slovenská justice není nezávislá a trpí vážnými nedostatky, řekla Čaputová rakouskému deníku

Slovenská justice trpí vážnými nedostatky a není nezávislá. V rozhovoru s rakouským listem Kurier, který byl zveřejnění v neděli, to prohlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Reagovala tak na vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, která v zemi vyvolala politickou krizi a pád vlády sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Co nyní Slovensko naléhavě potřebuje, je spojení dobrých sil. Uvidíme, co volby v březnu 2020 přinesou,“ řekla Čaputová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Justici bohužel nezávislou nemáme,“ řekla Čaputová. „Potřebujeme odpovědnou justici. Jako prezidentka mám alespoň poslední slovo při jmenování soudců,“ uvedla s tím, že je třeba přikročit k reformám.

Slovensko by bez povstání nebylo státem, řekla Čaputová na oslavách 75. výročí. Zúčastnil se i Babiš

Číst článek

Agentura APA poznamenala, že Čaputová vnímána jako nositelka naděje nadstranického protestního hnutí proti korupci a zneužívání úřadů, které vzniklo po Kuciakově vraždě. Slovensko v nadcházejícím roce čekají parlamentní volby. K prosazení změn je podle prezidentky nezbytné, aby se před volbami sjednotila opozice.

„Co nyní Slovensko naléhavě potřebuje, je spojení dobrých sil. Uvidíme, co volby v březnu 2020 přinesou,“ řekla Čaputová.

Dlouhá izolace

V rozhovoru prezidentka odpovídala i na dotaz k odmítavému postoji Slovenska k přijímání uprchlíků. Čaputová vyslovila pochopení pro strach obyvatel. „Slovensko není cílovou zemí uprchlíků. Dlouho jsme žili v izolaci, naše obyvatelstvo má tradiční strach z cizího. To musím respektovat a musím k tomu přistupovat s pochopením,“ řekla.

„Měli bychom řešit příčiny uprchlictví, ne následky,“ dodala.

Čaputová v pátek navštívila Rakousko, kde se setkala se svým rakouským kolegou Alexanderem Van der Bellenem a také s kancléřkou Brigitte Bierleinovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme