Rok Zuzany Čaputové: od nepříliš známé právničky v jednu z nejvýraznějších evropských političek

Ještě před rokem by vám jméno Zuzana Čaputová asi moc neřeklo. Známá nebyla příliš ani na Slovensku, v zemi, kde je teď prezidentkou. Zuzana Čaputová je ale momentálně jednou z nejvýraznějších politických tváří Evropské unie.

Od stálého zpravodaje Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová se po svém zvolení dostala na první místa v průzkumech důvěryhodnosti | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Abych byla upřímná, nejdál mám k tématu bezpečnosti a obrany,“ odpovídala začátkem roku Zuzana Čaputová na otázku, co nového by se chtěla ve funkci případné prezidentky naučit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Pavlíny Nečáskové

Přesně za tři měsíce od tohoto rozhovoru ve Fun rádiu se stala Čaputová nejvyšší ústavní činitelkou Slovenska, první ženou v čele republiky a také vrchní velitelkou slovenských ozbrojených sil, která při slavnostním nástupu k vojákům prohlašovala: „Sláva vlasti.“  

Čaputová od začátku klání o prezidentský palác nepatřila mezi favority. Předsedkyně nově vzniklé strany Progresivní Slovensko, právnička působící hlavně v neziskovém sektoru se sice angažovala v řadě důležitých témat, Slováci a Slovenky ji ale začali vnímat až ve chvíli, kdy se posadila do předvolebních prezidentských debat.

Symbol změny

Svým vystupováním totiž symbolizovala to, co slovenská společnost po vraždě Jána Kuciaka a následné politické krizi vyžadovala - slušnost a změnu.

„Děkuji všem, že jste byli se mnou a slibuji vám, že budu s vámi,“ zareagovala tehdy na důvěru, kterou do ní voliči vložili.

CVVM: Češi nejvíce věří Čaputové, druhý skončil Zeman. Nedůvěřují hlavně Kim Čong-unovi

Číst článek

Volební účast v druhém kole prezidentských voleb byla jednou z nejnižších v historii, nedosáhla ani 42 procent.

Zuzana Čaputová se ale okamžitě dostala na první místa v průzkumech důvěryhodnosti. Prezidentkou není ještě ani rok, ale upozornila na sebe třeba tím, že zkritizovala Čínu za porušování lidských práv nebo Maďarsko za to, že se odklání od politiky Evropské unie.

Na slovenské politické scéně pak vytváří jakýsi protipól parlamentu vedeném především stranou Smer expremiéra Roberta Fica.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme