Pokud má mít V4 smysl, musí se vrátit ke kořenům, řekla Čaputová v Budapešti. Kritizovala i Orbána

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při čtvrteční návštěvě Budapešti nepřímo kritizovala politiku premiéra Viktora Orbána a podpořila liberální demokracii. Ve svém projevu se zároveň vymezila proti současnému směřování Visegrádské skupiny. Ta se podle ní má vrátit ke svým kořenům a prosazování demokracie, svobody a právního státy, a ne jen hájit regionální zájmy.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Budapešti s maďarským prezidentem Jánosem Áderem | Foto: AP/Zsolt Szigetvary | Zdroj: ČTK

„První oficiální návštěva prezidentky Zuzany Čaputové v Maďarsku ukázala odlišné hodnoty, kterými se řídí elity sousedních států. Prezidentka tyto rozdíly otevřeně pojmenovala v jediném vystoupení před médii – na společné tiskové konferenci s jejím maďarským protějškem Jánosem Áderem,“ napsal zpravodaj slovenského Denníku N.

Čaputová se sešla s čínským ministrem, zkritizovala porušování lidských práv

Číst článek

Čaputová podle listu „kritizovala orbánovskou politiku“ a hovořila o opačném přístupu k Evropské unii, než má Maďarsko, a o hodnotách bývalého maďarského prezidenta Arpáda Göncze, které jsou podle Denníku N zcela jiné, než má Viktor Orbán. Göncz byl po pádu komunismu v letech 1990–2000 prvním prezidentem Maďarska.

Kritika Visegrádu

Se svým maďarským protějškem Čaputová diskutovala o aktuálním poslání visegrádské čtyřky (V4), tedy spolupráce Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

„Informovala jsem pana prezidenta o mém pohledu, že jestli má mít naše spolupráce smysl, nesmí být jen o obraně regionálních zájmů. Musí být o prosazování demokratických hodnot, hodnot svobody a právního státu a také hodnot evropské integrace, tedy tak, jak to bylo v původní dohodě, na které byl vznik V4 založený. Abychom nebyli vnímaní jako ti, kdo Evropskou unii rozdělují nebo oslabují,“ řekla na společné konferenci s Áderem.

Čaputová hovořila i o maďarské menšině na Slovensku: „Chci být prezidentkou všech lidí, kteří na Slovensku žijí. I proto jsem dnes v Maďarsku vyslala jasný signál, že právě liberální demokracie, která garantuje právě všem lidem stejně, je nejlepším způsobem ochrany i všech menšin, které v našem státě žijí.“

S předsedou maďarské vlády Orbánem se má slovenská prezidentka v Budapešti sejít ještě v průběhu dne.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme