‚Zraněná republika.‘ Čaputová ve zprávě o stavu země poukázala na rozdělení slovenské společnosti

Na prohlubující se rozdělení slovenské společnosti v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 poukázala v úterý prezidentka Zuzana Čaputová ve zprávě o stavu země, kterou přednesla před poslanci sněmovny. Slovensko podle ní potřebuje stabilitu, jasné a jednotné vedení, jakož i zvládnout koronavirovou krizi.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Před 15 měsíci, když jsem před vámi prezentovala svou první zprávu o stavu republiky, vyslovila jsem přání, abychom se nevraceli do stavu před koronou, do stavu polarizované a rozdělené společnosti. Dnes zde stojím v časech, které jsou z hlediska rozdělení společnosti ještě náročnější,“ uvedla Čaputová, která právě koronavirové krizi a jejím dopadům na Slovensku věnovala značnou část svého projevu.

Občas se u nás objeví mafiánské praktiky, ale nejsme mafiánským státem, říká Čaputová k titulku Die Welt

Číst článek

Předchozí zprávu o stavu země přednesla hlava slovenského státu loni v červnu, kdy Slovensko patřilo k premiantům při zvládání první vlny epidemie covidu-19. Na podzim se pak situace zhoršila a za druhé vlny koronavirové infekce země během několika týdnů zaznamenala v přepočtu na obyvatele nejvyšší přírůstek úmrtí na covid-19 na světě.

„Slovenská republika je dnes zraněnou zemí, která potřebuje zvládnout celosvětovou zdravotní krizi a potřebuje zvládnout i další výzvy, kterým čelíme,“ řekla Čaputová. Kritizovala, že po vypuknutí koronavirové krize mnoho lidí ‚přepadlo‘ přes záchrannou síť sociální pomoci a že kompenzace podnikům často byly zmatečné a z hlediska výšky pomoci patřily v Evropské unii k těm nižším.

„„Slovenská republika je dnes zraněnou zemí, která potřebuje zvládnout celosvětovou zdravotní krizi a potřebuje zvládnout i další výzvy, kterým čelíme.““

Zuzana Čaputová (prezidentka Slovenska)

Podle Čaputové žádná slovenská vláda neměla dosud tolik peněz z evropských fondů a plánu obnovy na modernizaci společnosti a zajištění podmínek pro růst životní úrovně.

Čaputová upozornila na problémy ve zdravotnictví kvůli nedostatku personálu, na regionální rozdíly a chudobu části obyvatel. Politiky varovala před podkopáváním důvěry ve stát a zmínila válku v bezpečnostních složkách, která se projevila například obviněním elitních kriminalistů, kteří vyšetřovali i korupční kauzy. Po loňských volbách Slovensko zažilo několik vln zatýkání pracovníků v justici včetně soudců, podnikatelů či představitelů úřadů a institucí z doby, kdy byli u moci nyní opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Fico: Propagace očkování

Slovenská prezidentka v projevu také uvedla, že více než dvě desítky lidí přiznaly vinu.

Bývalý elitní prokurátor Kováčik dostal 14 let vězení. Slovenský soud mu vyměřil trest za korupci

Číst článek

„Vypovídají o schématech, která si vytvořili a za která je dosud nikdo nehnal k odpovědnosti. Jde nejen o osobní svobodu vyšetřovaných osob, ale i o budoucí charakter našeho státu,“ řekla.

Fico stíhání některých obviněných dlouhodobě označuje za politicky motivované. V reakci na projev hlavy státu kritizoval Čaputovou i za to, že vystoupení před poslanci podle něj využila k propagaci očkování proti covidu-19, ve kterém Slovensko zaostává za průměrem Evropské unie. Zástupci opozice na Slovensku nepodpořili očkovací kampaň nebo se postavili proti podávání vakcín.

Čaputová je na Slovensku dlouhodobě nejoblíbenějším politikem, její popularita mezi obyvateli ale v posledním období klesla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme