Slovenský parlament prolomil veto prezidentky schválil balíček na podporu rodin. Koalice nebyla jednotná

Slovenský parlament prolomil veto prezidentky Zuzany Čaputové a opět schválil balíček opatření na zvýšení finanční podpory rodin s nezaopatřenými dětmi v hodnotě asi 1,2 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun) ročně. Čtyřčlenná vládní koalice podle očekávání nebyla při hlasování jednotná, sněmovna přehlasovala veto i díky podpoře poslanců za krajní pravici. Změny už dříve kritizovali ekonomové a samospráva, která kvůli zákonu přijde o peníze.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb Mekyho Žbirky. Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po schválení balíčku se na Slovensku od července postupně ve dvou krocích zvýší odpočitatelná položka z daní pro rodiče nezaopatřených dětí. Navýší se i přídavky na děti a od příštího roku bude stát přispívat dětem na kroužky.

Zuzana Čaputová: Kdo má moc, nesmí sejít z cesty. Lídrem je pro mě Zelenskyj, inspirací Horáková

Číst článek

Čaputová zákon vrátila sněmovně z procesních důvodů. Kritizovala, že ve zrychleném režimu parlament schválil i opatření, která začnou platit až na začátku příštího roku. Podle ní k takovému postupu nebyl důvod a tato část balíčku měla být projednána ve standardním režimu, což by například umožnilo širší diskusi o předloze.

Takzvané zkrácené legislativní řízení lze podle zákona použít jen v mimořádných případech, například když mohou být ohrožena základní práva nebo státu hrozí značné hospodářské škody. Čaputová už dříve řekla, že v případě prolomení jejího veta požádá ústavní soud, aby prozkoumal oprávněnost projednání zákona ve zrychleném režimu.

Balíček na podporu rodin prosazoval hlavně ministr financí Igor Matovič. Tato opatření nastínil už loni jako součást jím navrhované daňové reformy, kterou ale vláda dosud neprojednala.

Balíček kritizují i ekonomové a analytici

Ekonomové i vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) opatření dříve kritizovali. Podle nich povedou k plošnému rozdávání peněz rodinám bez ohledu na jejich finanční situaci a obyvatelé s nízkými příjmy nemusejí dosáhnout na plnou odpočitatelnou položku z daní na děti.

Analytici i Čaputová zase tvrdí, že stát by při vysokém růstu cen zboží a služeb měl pomáhat nejen rodinám s dětmi. Vybraným skupinám obyvatel, které jsou nejvíce ohrožené stoupajícími náklady, slovenská vláda dříve dala pouze jednorázový příspěvek.

Samosprávě se zase nezamlouvá zvýšení odpočitatelné položky u daně z příjmů fyzických osob. To povede ke snížení výběru této daně, kterou si rozdělují obce, města a samosprávné kraje. Tyto subjekty tak přijdou dohromady asi o půl miliardy eur (12,3 miliardy korun).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme