Je to oficiální. Slovenská státní volební komise potvrdila, že Čaputová bude prezidentkou

Slovenská státní volební komise v neděli potvrdila, že právnička Zuzana Čaputová byla v sobotním rozhodujícím kole přímých voleb hlavy státu zvolena novou prezidentkou. Oznámil to šéf komise Eduard Bárány. Čaputová bude první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku. Do úřadu nastoupí v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období současnému prezidentovi Andreji Kiskovi.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová vystřídá Andreje Kisku na postu slovenského prezidenta v půli června. Pogratulovat jí přišel do volebního štábu

Zuzana Čaputová vystřídá Andreje Kisku na postu slovenského prezidenta v půli června. Pogratulovat jí přišel do volebního štábu | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Pětačtyřicetiletá Čaputová, nejmladší zvolená hlava slovenského státu od jeho vzniku v roce 1993, ve druhém kole voleb získala 58,4 procenta hlasů. Porazila tak svého soupeře, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Čaputová zvítězila v sedmi z osmi krajů a v 50 ze 79 okresů.

Volby v číslech: Čaputová vyhrála ve městech i na venkově, Šefčovič ji porazil jen na východě

Číst článek

Účast v sobotním hlasování činila 41,79 procenta, a byla tak nejnižší od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. Zaostala také za prvním kolem letošní prezidentské volby (48,74 procenta).

Podle pozorovatelů to souvisí patrně s tím, že nepřišli hlasovat zejména všichni voliči dvou neúspěšných prezidentských kandidátů z prvního kola, soudce Štefana Harabina a šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby.

Harabin a Kotleba, kteří před dvěma týdny získali dohromady čtvrtinu hlasů, na rozdíl od Čaputové a Šefčoviče například vystupují proti Evropské unii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme