‚Pokud se nepodaří upevnit zbytky důvěry veřejnosti, může mít navrch antisystém a extrém,‘ říká Čaputová

Slovenské prezidentské volby vyhrála advokátka Zuzana Čaputová. Ve druhém kole jasně porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, a to i přes nízkou voličskou účast, která byla jen necelých 42 procent. „Část voličů, kteří předtím volili jiného kandidáta, si nejspíš mezi kandidáty nemohla vybrat,“ myslí si Čaputová. Mezi další faktory podle ní mohla patřit krize důvěry v politiku a to, že si lidé mysleli, že výhru má jistou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:00 31. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Momentálně převažuje pocit zodpovědnosti. Já to vnímám jako mandát, který je v této době a v této krajině důležitý. Často jsem i během kampaně říkala, že hrajeme vysokou hru nejen o prezidentské křeslo ale i o znovuobnovení důvěry v politiku a politiky,“ řekla v neděli před bratislavským prezidentským palácem na České televizi nově zvolená prezidentka Zuzana Čaputová. „Když se nám nepodaří upevnit zbytky důvěry, které veřejnost má, potom může mít navrch antisystém a extrém,“ dodala.

Prezidentkou Slovenska bude Zuzana Čaputová. ‚Slušnost v politice není naše slabost,‘ řekla

Číst článek

V sobotu Čaputová zvítězila s více než 58 procenty odevzdaných platných hlasů. Poražený Maroš Šefčovič přiznal svou prohru ve chvíli, kdy bylo sečteno více než 60 procent hlasů a zároveň pogratuloval první ženě v prezidentském úřadu na Slovensku.

Následoval vítězný projev nové prezidentky, který zahájila poděkováním v několika jazycích, kterými se na Slovensku mluví. Podle Čaputové byl připravený dopředu. „Do poslední chvíle jsem ho ale korigovala. Zdálo se mi to být moc věcné a tvrdé a méně filozoficky hodnotové. Záleželo mi na tom, aby tam byly odkazy, které přesahují tu jednu událost,“ vysvětluje. Celé jeho znění si můžete přečíst zde.

Nízká volební účast

Během voleb na Slovensku se stalo pouze dvakrát, že by byla v druhém kole nižší volební účast než ve druhém. Bylo to v roce 2004, kdy spolu soupeřili Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič, a podruhé tuto sobotu. „Část voličů, kteří předtím volili jiného kandidáta, si nejspíš mezi kandidáty nemohla vybrat, nemohla se ani na jednoho z nás napojit důvěrou. Zároveň to možná souvisí s krizí důvěry v politiků,“ myslí si Čaputová.

Faktorem podle slovenské prezidentky mohlo být i to, že si vzhledem k výsledku z prvního kola část voličů řekla, že je jasné, že vyhraje. „Což jisté samozřejmě nebylo,“ dodala.

Prezidentka ale chce získat i důvěru voličů ostatních kandidátů. „Možná že když se mi postupně během mandátu podaří osvědčit se v jejich očích, tak opadnou některé obavy, které se jim spojují i díky antikampani s mojí osobou,“ myslí si.

První kroky nové slovenské prezidentky by měly směřovat do České republiky. „(Čechy) vnímám jako bratrský národ, máme společnou historii,“ řekla Čaputová po zvolení a dodala, že respektuje Miloše Zemana jako českého prezidenta, kterého si lidé zvolili.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme