Stoupající hvězda nebo porážka populismu. Podívejte se, jak na vítězství Čaputové reagují média

Slovenské prezidentské volby jasně vyhrála advokátka Zuzana Čaputová, která ve druhém kole porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Slovenská média od Čaputové očekávají zlepšení politické kultury a slušné jednání. Podle zahraničních médií advokátce pomohla atmosféra, která je na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Jak média píší o slovenských volbách, zjišťoval Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová odvolila ve druhém kole prezidentských voleb po 16. hodině.

Zuzana Čaputová odvolila ve druhém kole prezidentských voleb po 16. hodině. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Podle prvotních reakcí to vypadá, že slovenská média vítězství Čaputové vítají. Tamní deníky v prvních komentářích o nové prezidentce mluví jako o naději. Očekávají od ní, že zlepší politickou kulturu a hlavně že bude jednat slušně.

Volby v číslech: Čaputová vyhrála ve městech i na venkově, Šefčovič ji porazil jen na východě

Číst článek

Aktuality.sk považují za skvělou zprávu, že novou hlavu státu bude žena. Zaznívají taky názory, že vítězství Čaputové je vlastně porážkou populismu a potažmo i porážkou předsedy vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica.

Slovenská média hodnotí výsledek Maroše Šefčoviče, který získal necelých 42 procent hlasů. Třeba Hospodárske noviny píšou, že mu přitížilo hlavně spojení s Robertem Ficem. Podle novin mu to uškodilo mnohem víc než jakási Šefčovičova těžkopádnost, která mu byla taky vytýkaná.

‚Ďakujem, köszönöm, dakuju šumni, děkuji, paľikerav.‘ Přečtěte si vítězný projev Čaputové

Číst článek

Denník N napsal, že se Ficovi lidé musí po další porážce rozhodnout, jestli chtějí klesnout na dno spolu s bývalým premiérem. Deníky taky píšou, že to je symbol znechucení z tradiční politiky. Protože oproti zkušenému europoslanci Šefčovičovi je Čaputová v politice nováček.

Světové tiskové agentury úspěch Čaputové spojují hlavně s atmosférou, které zůstává po vraždě novináře Jána Kuciaka ve slovenské společnosti a politice. Agentura Reuters píše, že Čaputová vyhrála na vlně rozhořčení veřejnosti z korupce. Agentura AP ji označuje za stoupající hvězdu slovenské politiky.

Britská televize BBC zase zdůraznila, že Čaputová volby pojala jako boj mezi dobrem a zlem. Agentura AFP připomíná, že na Slovensku poprvé vyhrála prezidentské volby žena. Mimo jiné Čaputovou taky chválí za její řečnické schopnosti.

Veronika Šírová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme