‚Ďakujem, köszönöm, dakuju šumni, děkuji, paľikerav.‘ Přečtěte si vítězný projev Čaputové

Sobotní prezidentské volby na Slovensku vyhrála advokátka Zuzana Čaputová, která s výrazným náskokem porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Svůj projev po oznámení výsledků zahájila poděkováním v několika jazycích, kterými se na Slovensku mluví. Přečtěte si přepis jejího projevu.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ďakujem, köszönöm, dakuju šumni, děkuji, paľikerav.

Volby v číslech: Čaputová vyhrála ve městech i na venkově, Šefčovič ji porazil jen na východě

Číst článek

Ještě jednou velice děkuji své rodině a svému týmu. Přijímám toto rozhodnutí s velkou pokorou a uvědomuji si velkou zodpovědnost. Děkuji vám všem, že jste byli se mnou, a slibuji vám, že budu s vámi. Děkuji za veškerou podporu v kampani.

Budu s těmi, kdo mi dali hlas, ale budu i s vámi, jejichž důvěru jsem si zatím nezískala a budu se o ni nadále ucházet při výkonu svého mandátu.

Mám radost z výsledku a vím, že zítra si přečteme mnoho jeho interpretací. Chci však vyslovit tu, kterou dnes večer nejvíc cítím já sama.

Těší mě nejen vítězství, ale především, že se událo způsobem, o němž jsme mnozí pochybovali, jestli může fungovat. Že se dá jít do politického boje s vlastním názorem, že se dá nepodlehnout populismu, že se dá říkat pravdu, že se dá zaujmout a získat důvěru i bez agresivního slovníku a podpásových osobních útoků.

Naznačily to už volby do samosprávných krajů a potvrdily to volby komunální, dnes také volby prezidentské a věřím, že se přidají i ty evropské. Slovensko si žádá tuto změnu.

Přátelé, budu šťastná, když si dnes řekneme, že je to lepší, než jsme si mysleli. Možná jsme si mysleli, že spravedlnost a férovost v politice je jen intelektuálním tématem, a vidíme, že je touhou mnoha lidí v naší společnosti.

Prezidentkou Slovenska bude Zuzana Čaputová. ‚Slušnost v politice není naše slabost,‘ řekla

Číst článek

Možná jsme si mysleli, že slušnost v politice začíná být projevem slabosti, a dnes vidíme, že může být i naší silou. Mysleli jsme si, že hráz mezi konzervativním a liberálním je nepřekročitelná, a vidíme, že jsme ji dokázali přemostit.

Neradujme se ze smutku soupeřů, dívejme se kupředu, neboť se máme o koho a o co opřít. Máme co napravovat a za co se postavit. Je to lepší, než jsme si mysleli.

Hledejme tedy, co nás spojuje. Povyšme spolupráci na lepším Slovensku nad boje o osobní zásluhy. Pozvěme další lidi, pojďme za ideály a hodnotami, které nás v těchto volbách spojily.

Skutečná síla je ve vytrvání, v postupných krocích a v trpělivosti, jako když poddajná voda postupně zdolá skálu, neboť velké věci, jako je budování země, se většinou rodí pomalu.

Začněme od sebe.

Děkuji všem.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme