Zvažujeme odstranění bezpečnostních rámů u Chrámové hory, vzkazuje Izrael Palestincům

Od vstupů na jeruzalémskou Chrámovou horu možná zmizí bezpečnostní rámy na detekci kovu. Izrael je ochotný je odstranit poté, co kvůli nim Jeruzalémem otřásají násilné protesty.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael zvažuje zrušení detektorů kovu u vstupu na Chrámovou horu. | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní rámy vadí Palestincům a muslimům, podle kterých se jedná o symbol izraelské nadvlády nad Chrámovou horou. Několik Palestinců dokonce v Jeruzalémě při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami přišlo o život. Na západním břehu zase palestinský útočník ubodal údajně kvůli sporu s Chrámovou horou tři členy židovské rodiny.

V Jeruzalémě zemřeli při protestech tři Palestinci. Abbás přerušil styky s Izraelem

Číst článek

„Je to velmi choulostivá situace, na tomto místě mír začíná i končí. Pokud chtějí žít v míru, musejí začít tady,“ říká obyvatel Jeruzaléma Azmi Hashim.

Izraelské úřady již v pátek omezily vstup na polední modlitbu jen pro muže starší 50 let a ženy. Vláda premiéra Netanjahua se rozhodla kontrolní rámy na místě ponechat. Palestinci je bojkotovali tím, že se modlili na ulici před samotným chrámovým okrskem.

Izrael nové bezpečnostní opatření zavedl v polovině července poté, co u Chrámové hory několik útočníků zastřelilo dva policisty. V reakci na spory ale Izrael Palestincům navrhl, aby detektory kovu nahradili jiným bezpečnostním opatřením.

Marek Cieslar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme