Zvažujeme uzavření ambasády na Kubě, oznámil americký ministr zahraničí Tillerson

Spojené státy možná zavřou svou ambasádu na Kubě. Televizi CBS to řekl ministr zahraničí Rex Tillerson. Důvodem jsou nevysvětlené incidenty, které poškodily zdraví více než dvaceti zaměstnanců velvyslanectví. FBI stále nezjistila, co u nich způsobilo ztrátu sluchu a částečné poškození mozku. Incidenty se staly loni na podzim. V reakci na to Amerika vypověděla ze země dva kubánské diplomaty.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Podle Tillersona je uzavření amabsády v Havaně jednou z možností, které americké ministerstvo zahraničí zvažuje.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že nejméně 21 Američanů utrpělo v Havaně újmu na zdraví. Tillerson to dříve nazval „útoky na zdraví“, jeho ministerstvo ale nyní podle agentury AP dává přednost označení „incident“. Příčina a viník problémů zatím nebyli zjištěni.

Agentura AP ve čtvrtek napsala, že jde o záhadnou záležitost a že se jednotlivé případy od sebe velmi liší. Podle některých náznaků by mohlo jít o akustické útoky vzhledem k poškození sluchu postižených. Podle vyšetřovatelů FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

Incidenty se odehrály loni na podzim a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů, jejichž země se k vyšetřování událostí připojila.

Podle zjištění agentury AP je s postupujícím vyšetřováním čím dál méně jisté, že by za útoky stála Kuba, jejíž dva diplomaty Spojené státy v reakci na případ vypověděly.

Marek Cieslar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme