Zveřejněná zpráva záhadnou smrt britského experta nevysvětlila

V Londýně byly zveřejněny dosud utajované lékařské zprávy o okolnostech smrti zbrojního odborníka britské vlády doktora Davida Kellyho v roce 2003. Kelly informoval společnost BBC o svých pochybnostech ohledně existence zbraní hromadného ničení v Iráku. Po odvysílání těchto informací, které se nelíbily tehdejší vládě, měl Kelly údajně spáchat sebevraždu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

London Tower Bridge | Foto: Jana Sekerová

Lékařské zprávy o úmrtí Davida Kellyho byly dosud utajovány na příkaz lorda Huttona, který řídil soudní vyšetřování okolností jeho smrti. Případ souvisí s tehdejšími zprávami BBC o válce v Iráku. Doktor Kelly informoval společnost BBC o svých pochybnostech ohledně existence zbraní hromadného ničení v Iráku.

BBC tyto informace v květnu 2003 odvysílala a dostala se do ostré kontroverze s vládou tehdejšího premiéra Tonyho Blaira. David Kelly pak údajně spáchal sebevraždu. Důsledkem kauzy bylo odstoupení předsedy rady guvernérů BBC a generálního ředitele této korporace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek mluví o zveřejněné lékařské zprávě z úmrtí Davida Kellyho ve Světě o druhé.mp3

Podle spolupracovníka Rádia Česko ve Spojeném království Milana Kocourka je v lékařské zprávě patologa doktora Nicholase Hunta uvedeno, že Kelly zemřel v důsledku ztráty krve a na následky kornatění hlavní tepny.

„Řezné rány na levém pěstí odpovídaly pokusu o sebevraždu. Kelly také požil tablety na utišení bolesti, což mohlo přivodit smrt rychleji,“ přibližuje obsah zprávy Kocourek.

Soudce lord Hutton, který vedl vyšetřování okolností úmrtí doktora Kellyho v roce 2004, rozhodl, aby zprávy expertů v této věci byly utajovány po dobu 70 let, a to na přání Kellyho rodiny.

Nynější ministr spravedlnosti Ken Clark nařídil zveřejnění dokumentů už nyní, a to v zájmu důvěry veřejnosti ve vyšetřování okolností Kellyho smrti.

„Dnes odtajněné informace posilují závěry soudního vyšetřování Kellyho skonu lordem Huttonem,“ říká Kocourek.

Podle teorie spiknutí byl Kelly zavražděn

Kolem soudního vyšetřování lorda Huttona byly značné pochybnosti. Někteří pracovníci BBC tehdy protestovali proti tomu, co považovali za politické tlaky na BBC po zveřejnění výsledků Huttonova vyšetřování. Objevily se tlaky labouristické vlády Tonyho Blaira na BBC.

Doktor Kelly byl jmenován zdrojem zprávy BBC, podle které Blairova vláda přeháněla argument ve prospěch invaze do Iráku poukazem na schopnost Iráku nasadit během 45 minut zbraně hromadného ničení.

„To se později ukázalo jako neopodstatněné, ale byl to ve své době jedním z hlavních argumentů, jimiž Blairova vláda ospravedlňovala invazi do Iráku,“ popisuje Kocourek.

O místo v BBC přišel jak redaktor Andrew Gilligan, tak i předseda BBC Gavyn Davies a generální ředitel Greg Dyke, kteří odstoupili. Novináři proti politickým tlakům protestovali, protože se obávali ztráty nezávislosti BBC.

Nynější zveřejnění dosud tajných lékařských zpráv mají pochybnosti kolem smrti Davida Kellyho zažehnat. Opačný názor, že byl Kelly zavražděn, už tehdy posilovaly poznatky vyšetřovatelů z místa nalezení Kellyho těla.

„Už tehdy poukazovali na malé množství krve, a už tehdy kolovaly dohady, že jeho tělo bylo na místo přepraveno odjinud,“ říká Milan Kocourek.
K zažehnání teorie spiknutí, která operovala s verzí vraždy Davida Kellyho, nově zveřejněné informace nepřispěly.

Václav Sochor, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme