Zvířata chudých majitelů mají v Německu svou vývařovnu

Hospodářská krize nedopadá zdaleka jenom na lidi, ale taky na jejich čtyřnohé mazlíčky. Ty si jejich páníčkové v současné tíživé situaci často nemohou dovolit. V sousedním Německu se v těchto případech snaží pomáhat organizace Tiertafel, která těm nejpotřebnějším rozdává psí a kočičí žrádlo zdarma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve výdejně organizace Tiertafel

Ve výdejně organizace Tiertafel | Foto: Tiertafel Deutschland

"Tohle je Josi. Nedávno jsem ztratila práci a dneska jsem přišla poprvé požádat o krmivo zdarma," shrnuje svůj příběh mladá Linda chovající na klíně malého chlupatého křížence.

"Mám celkem dva psy a jen žrádlo mě měsíčně přijde dobře na 80 eur. O projektu Tiertafel jsem se dozvěděla od známých a podrobnosti jsem pak našla na internetu. Ani na vteřinu jsem neuvažovala o tom, že bych pejsky dala pryč. To radši budu šetřit na sobě," doplňuje.

Může se zdát, že dobrovolníci organizace Tiertafel pomáhají čistě čtyřnohým miláčkům. Ve skutečnosti jde však o sociální pomoc pro jejich dvounohé pány, kterým ztráta zaměstnání nebo příliš nízká penze neumožňuje patřičně se starat o své mazlíčky. Psi a kočky přitom často bývají pilířem jejich života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvířata chudých majitelů mají v Německu svou vývařovnu

"Nepomáháme v zásadě lidem, kteří si pořídí nového pejska, když si vezmou štěně nebo tak podobně. Teď jsme tu však měli jednu důchodkyni, která je tělesně postižená a prakticky nevidí na jedno oko. Její dcera se i se psem odstěhovala a ona ztratila ten poslední důvod, proč vůbec vycházet ven. Když přišla s novým štěnětem, tak jsme to pochopitelně řešili s citem a paní pomohli," vysvětluje filosofii sdružení šéfka výdejny Regine Schützeová.

"Necháváme si u vchodu ukázat potvrzení, že dotyčný pobírá důchod nebo je dlouhodobě nezaměstnaný. Případně taky potvrzení o studiu, protože k nám chodí i dost mladých lidí, kteří mají už delší dobu psa nebo kočku a odstěhovali se od rodičů. Měsíčně pobírají jen školský příspěvek ve výši 461 eur, současně platí třeba 400 eur nájemné a nedostávají žádnou další podporu," upřesňuje.

Zájem o psí a kočičí žrádlo je obrovský. Už půl hodiny před otevřením stanice "zvířecí pomoci" stojí před malým, nenápadným domem v berlínské čtvrti Treptow dobře dvaceti-, třicetimetrová fronta. Celkem sem v sobotu, kdy se žrádlo a různé doplňky rozdávají, dorazí asi 300 lidí. Místní organizace Tiertafel má ve své kartotéce celkem asi 1300 jmen.

"Nikdo nechce dát svého psa do útulku jen proto, že se sám dostal do svízelné situace. Tenhle projekt je skvělý v tom, že se lidé nemusí zbavovat zvířat, která jsou v podstatě rodinnými příslušníky," říká cvičitelka psů Jessica, která je jedním z dobrovolníků projektu Tiertafel.

"Tak to máme jednoho malého pejska a dvě kočky," přijímá další objednávku 56letý invalidní důchodce Willi Oetting, který, pokud mu to chatrné zdraví dovolí, taky ve sdružení rád pomáhá. Od takzvaných klientů si udržuje viditelný odstup a prý ví proč.

"Lidé jsou často příliš nenasytní. Dostanou něco zadarmo a chtějí pořád víc. Aby se třeba sami trošičku starali, to většinou nedělají. Kdyby méně kouřili a nepili tolik alkohol, tak by klidně s penězi vystačili. Tak drahá zas péče o psa není," dodává Willi Oetting a odchází s obří odměrkou pro suché žrádlo pro dalšího hafana.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme