Zvířecí uprchlíci. V Jordánsku ubytovali v rezervaci lvy a tygry z válečných zón v Iráku a Sýrii

Lvice Dana je jedním ze zvířecích uprchlíků ze Sýrie. Na rozdíl od lidí je osud zvířat chovaných v zajetí závislý na případných zachráncích. V srpnu se třináct velkých šelem ve zdevastované zoologické zahradě v syrském Aleppu dočkalo. S nasazením lidských životů se podařilo lvy, tygry či medvědy odvézt do bezpečného Jordánska. V tamní rezervaci Ma´wá se teď zotavují po boku svých zachráněných kolegů z Iráku či Gazy.

Reportáž al-Ma´wá (Jordánsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lvům, tygrům i medvědům je v rezervaci v Jordánsku lépe než na bojištích v Iráku a Sýrii

Lvům, tygrům i medvědům je v rezervaci v Jordánsku lépe než na bojištích v Iráku a Sýrii | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Ošetřovatelka Diana Barnasová je se svými pomocníky Doou a Muhammadem na pravidelné kontrole klecí a výběhů svých čtyřnohých svěřenců. Tříletý lev Max dneska není v nejlepším rozmaru.

Maxe a lvici Monu se podařilo zachránit před dvěma roky z Gazy. Tehdy to byla malá koťata, dneska už ale svým vrčením rozvibrují celou klec. Ta slouží hlavně na krmení. Vrátky se z ní lvi dostanou do krásného několikahektarového výběhu po okolním lese.

Sjíždíme z kopce po lesní cestě k dalšímu plotu a za ním se povaluje zdejší hrdinka, lvice Dana. Dana pochází ze zničené zoologické zahrady v syrském Aleppu. Jen pár hodin po příjezdu sem porodila kotě. Přežilo ale bohužel jen pár týdnů.

Krásné Aleppo, povstaň z popela. Projekt německých vědců chce ubitému městu vdechnout nový život

Číst článek

„Dana je jméno po jedné paní, která na náš projekt darovala peníze. Tamhle je Hamza, to znamená arabsky lev, a vedle má výběh lev Halab, to je arabský název pro Aleppo,“ představuje mi Diana zdejší velké kočky.

Také Hamza, který je možná otcem uhynulého lvíčete, umí pořádně zavrnět. „Když měla Dana malé kotě, tak ho Hamza neustále sledoval zpoza své mříže. Podle toho usuzujeme, že to mohl být jejího mláděte. Výběhy v Aleppu ale byly tak zničené, že podle nich jsme nemohli zjistit, jestli ti dva patřili k sobě,“ říká Diana. Postupně prý budou testovat, jak se Dana s Hamzou k sobě mají, a případně je pustí do společného výběhu.

A nesmírnou radost mi udělalo, že jsem se tu setkal i se lvy ze zničené zoologické zahrady v Gaze - se Sultánem a Sabrín. Natáčel jsem tam o nich krátce po skončení války v roce 2014 a tehdy jejich osud nevypadal vůbec růžově. Jedeme teď autem ke skladu potravy. Dneska dostanou krmení jen medvědi, takže bereme přepravky s ovocem a zeleninou a navrch kus kuřete.

 „Má rád ovoce, maso a ryby. Z ovoce má rád datle, ale úplně nejraději žere mango. Umí si ale otevřít i meloun a oloupat pomeranč,“ líčí mi další ošetřovatelka Doá při cestě k Balúovi, velkému přátelskému medvědovi, který už celý tým se žrádlem nedočkavě vyhlíží. A je rozhodně při chuti, je vidět, že nejhorší má už za sebou.

„Medvědi byli hodě vyhublí. Všechna zvířata, která jsme sem přivezli, byla v kritickém stavu. Klepala se, chovala se nenormálně,“ popisuje utrpení zvířat Diana. Na jejich psychickém i fyzickém zdraví se podepsala neustálá střelba i hladovění. 

Záchranná rezervace al-Ma´wá je společným projektem rakouské organizace Čtyři tlapy a Nadace princezny Álíji. Primárním cílem bylo poskytnout prostor zvířatům zabaveným v Jordánsku z nelegálního obchodu. „Druhy, které normálně žijí v jordánské přírodě, po ošetření znovu vypouštíme do divočiny. Lvy nebo tygry ale necháváme tady v rezervaci nebo je připravujeme na transport do rezervací v zahraničí,“ říká ředitel rezervace Mahdí Katramíz.

Za výjimečný přístup Jordánska k přírodě a životnímu prostředí může do velké míry sestra krále Abdalláha princezna Álíja. „Princezna Álíja věří v to, že všechna boží stvoření mají právo na život. Je proto velmi aktivní v různých projektech v oblasti ochrany přírody,“ dodává ředitel Mahdí Katramíz.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme