Zvládli to čeští soudruzi, zvládneme to my. Štýrští komunisté si ve volbách věří

V rakouském Štýrském Hradci dnes lidé volí městské zastupitelstvo a slušné šance na úspěch mají komunisté. Štýrský Hradec je v rámci Rakouska jedinou baštou komunistické strany. Tamní komunisty prý povzbudil výsledek nedávných krajských voleb v Česku. Ve volbách jim některé průzkumy předpovídají až pětinu hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna | Foto: Marián Vojtek

Podle průzkumů může komunistická strana, kterou inspiroval výsledek nedávných krajských voleb v Česku, ve Štýrském Hradci získat v dnešních volbách až 20 procent hlasů a umístit se na druhé příčce.

„Vím, že v Ústí nad Labem máte prvního komunistického hejtmana, moc nás to potěšilo,“ říká jednička komunistické kandidátky ve Štýrském Hradci Elke Kahrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Štýrském Hradci je i zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Její strana má jedno křeslo v městské radě a do voleb jde se standardně levicovým programem - tedy hlavně úspěšnou bytovou politikou, snižováním nájmů a ochranou sociálně slabých.

V rakouském Štýrsku skončila tamější komunistická strana ve včerejších komunálních volbách druhá s 20 procenty hlasů | Foto: Vojtěch Berger

„Ona umí držet slovo,“ odpovídá jeden z voličů komunistů na otázku, proč dá znovu svůj hlas radní Kahrové. Komunisté mají ve Štýrském Hradci nálepku solidní strany a černou minulost komunistického hnutí jim voliči příliš nepřipomínají. Už řadu let se chlubí výsledky, které jim umožňují mluvit do chodu města.

Obecně přitom komunisté v Rakousku takovou podporu nemají. V parlamentních volbách nezískali ani jedno procento hlasů a jde o stranu, která v zemi oslovuje jen radikálně protestní voliče.

Štýrský Hradec je v rámci Rakouska jedinou baštou komunistické strany

Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme