Zvláštní jednotky rozehnaly demonstraci v Batumi

Ve správním středisku gruzínské autonomní republiky Adžarie Batumi vypukly dnes nepokoje. Demonstranti protestovali proti vládě autoritativního vůdce Aslana Abašidzeho, který se snaží vyprovokovat vážnější konflikt s gruzínskou vládou v Tbilisi. Tu také varoval před nebezpečím vojenského konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstranti | Foto: Jan Rosenauer

Několik tisíc studentů a obyvatel Batumi dnes rozehnali policisté a příslušníci speciálních oddílů, když se v centru města u jedné ze škol snažili lidé demonstrovat proti Aslanu Abašidzemu a jeho autoritativnímu režimu v Adžarii.

I když se demonstranty za pomoci vodních děl podařilo rozptýlit, vznikali podle zpráv z Batumi další mítinky v ulicích města.

K žádným násilným akcím proti opozičním studentům, kteří ignorují prohlášení o zrušení mítinků v době výjimečného stavu nedošlo, tvrdí tisková tajemnice adžarského lídra. Přitom vedení autonomní republiky připouští, že se hasiči pokusili rozehnat demonstranty v Batumi vodními děly. Zprávy z Adžárie navíc uvádějí, že proti demonstrantům použily speciální oddíly také obušky. Řada studentů byla zraněna, někteří mají být v kritickém stavu.

Gruzínský prezident Saakašvili trvá na splnění podmínek ultimáta, především odzbrojení polovojenských oddílů, což Abašidze odmítá. Mezi tím vyzval gruzínský parlament adžarského vůdce k rezignaci. Požaduje i vypsání předčasných voleb v autonomní republice, jejíž lídr se odmítá podvolit centrální vládě, ale proti kterému roste odpor i uvnitř Adžarie.

Abašidze ode dneška naopak zostřil pravidla výjimečného stavu a zastavil na dva týdny výuku ve školách, včetně škol vysokých. Podle pozorovatelů je to snaha překazit studentům možnost scházet se k protestním akcím. Varoval gruzínskou vládou před možností konfliktu. Sám ale dal v minulých dnech vyhodit do povětří mosty mezi Adžarií a gruzínským vnitrozemím.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme