Zvláštní zpravodaj ČRo: Lidé v Káthmándú si nedokážou představit život bez chrámů

Nepálský premiér Sušil Koirála vyzval po ničivém zemětřesení k urychlení záchranných prací. Svět žádá o poskytnutí stanů a léků pro přeživší. Oficiálně zatím nepálské úřady evidují víc než 4300 mrtvých, další stovku obětí pak hlásí okolní státy. Lidé se obávají o osud svých domů, zničené jsou i vzácné památky, včetně chrámu Maju Deval z roku 1690, který patří na seznam UNESCO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené památky v centru Káthmándú

Zničené památky v centru Káthmándú | Zdroj: Reuters

V centru starého města jsou ulice liduprázdné, všichni odtud během víkendu a pondělí odešli. Bojí se, že se zemětřesení znovu vrátí. Také neví, v jakém stavu jejich domy jsou, jestli náhodou po nějaké době nespadnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum Káthmándú je liduprázdné. Lidé se bojí, že se zemětřesení znovu vrátí. Natáčí tam zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Ve městě jsou zavřené úřady, obchody, restaurace a hotely nepřijímají žádné hosty.

„Nejhorší pohled se naskytne na slavném káthmándském náměstí Durbaru, což je místo zapsané na seznamu UNESCO. Chrámový komplex je totálně zničený. Menší chrámy v okolí jsou v ruinách. Lidé se v nich snaží najít něco, co se dá ještě zachránit. Spíš se ale snaží uklízet za pomocí buldozerů. Teď ještě začalo pršet,“ popisuje zvláštní zpravodaj v Káthmándú Jaromír Marek.

Lidé křičeli a chytali jeden druhého, popsal Čech zemětřesení v Nepálu

Číst článek

Chrámy jsou pro Nepálce velmi důležité. Všichni mluví o naprosté katastrofě, lidé si nedokážou představit, jak budou bez svých božstev žít.

„Celkově převládá skepse, všichni věří, že přijde nějaká zahraniční pomoc. Sami ale nevědí, co by v tuto chvíli potřebovali. Je to pro ně obrovské překvapení a šok, ze kterého se vzpamatovávají,“ říká Marek.

Lidé se bojí epidemií. Po městě jsou zřízena improvizovaná lékařská pracoviště, kam si chodí pro antibiotika, obvazy a nejrůznější léky.

Obyvatelé hlavního města zatím spí ve stanech, například na fotbalových stadionech nebo prostranstvích za městem. Do svých domovů se bojí vrátit.

Letiště v Káthmándú zažívá shon, který ve své historii nezažilo. Právě sem míří humanitární pomoc z celého světa, odsud se pak snaží stovky a tisíce turistů dostat zpátky domů.

Do země se pak vrací Nepálci, kteří se v zahraničí doslechli o katastrofě, která jejich zemi postihla.

„Do včerejška jsem nevěděl, co se stalo. Jakmile jsem to zjistil, sedl jsem na první letadlo a letěl do Káthmándú. Nemohu se spojit se svojí rodinou, musím najít manželku a dceru. Nikdo zatím neví, kde jsou. Mám velké obavy,“ říká 30letý muž, který se vrátil z Číny, kde studuje postgraduál na tamní medicíně.

Důležité bude zprůjezdnit silnice a zmapovat situaci mimo Káthmándú, říká koordinátor Člověka v tísni

Číst článek

„Vrátil jsem se, protože chci být se svojí rodinou. Můj otec v sobotu zahynul při zemětřesení, řídil auto a zasypaly ho trosky. Je to hrozné. Poslední rána pro naši ekonomiku,“ říká zamyšleně mladík, který se vrátil ze studií v Jižní Koreji.

Letiště tak velký provoz nezvládá. Letouny musí dlouhé hodiny kroužit, než dostanou povolení k přistání.

„Jako můj let z čínského Kunmingu, který nad Káthmándú létal pět hodin, než přistál,“ dodává Marek.

Čeští záchranáři míří do Nepálu, raněným budou pomáhat nejméně dva týdny

Číst článek

Zemětřesení v Nepálu | Foto: ČTK

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme