Zvláštní zpravodaj ČRo: Lidé v Káthmándú si nedokážou představit život bez chrámů

Nepálský premiér Sušil Koirála vyzval po ničivém zemětřesení k urychlení záchranných prací. Svět žádá o poskytnutí stanů a léků pro přeživší. Oficiálně zatím nepálské úřady evidují víc než 4300 mrtvých, další stovku obětí pak hlásí okolní státy. Lidé se obávají o osud svých domů, zničené jsou i vzácné památky, včetně chrámu Maju Deval z roku 1690, který patří na seznam UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené památky v centru Káthmándú | Zdroj: Reuters

V centru starého města jsou ulice liduprázdné, všichni odtud během víkendu a pondělí odešli. Bojí se, že se zemětřesení znovu vrátí. Také neví, v jakém stavu jejich domy jsou, jestli náhodou po nějaké době nespadnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum Káthmándú je liduprázdné. Lidé se bojí, že se zemětřesení znovu vrátí. Natáčí tam zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Ve městě jsou zavřené úřady, obchody, restaurace a hotely nepřijímají žádné hosty.

„Nejhorší pohled se naskytne na slavném káthmándském náměstí Durbaru, což je místo zapsané na seznamu UNESCO. Chrámový komplex je totálně zničený. Menší chrámy v okolí jsou v ruinách. Lidé se v nich snaží najít něco, co se dá ještě zachránit. Spíš se ale snaží uklízet za pomocí buldozerů. Teď ještě začalo pršet,“ popisuje zvláštní zpravodaj v Káthmándú Jaromír Marek.

Lidé křičeli a chytali jeden druhého, popsal Čech zemětřesení v Nepálu

Číst článek

Chrámy jsou pro Nepálce velmi důležité. Všichni mluví o naprosté katastrofě, lidé si nedokážou představit, jak budou bez svých božstev žít.

„Celkově převládá skepse, všichni věří, že přijde nějaká zahraniční pomoc. Sami ale nevědí, co by v tuto chvíli potřebovali. Je to pro ně obrovské překvapení a šok, ze kterého se vzpamatovávají,“ říká Marek.

Lidé se bojí epidemií. Po městě jsou zřízena improvizovaná lékařská pracoviště, kam si chodí pro antibiotika, obvazy a nejrůznější léky.

Obyvatelé hlavního města zatím spí ve stanech, například na fotbalových stadionech nebo prostranstvích za městem. Do svých domovů se bojí vrátit.

Letiště v Káthmándú zažívá shon, který ve své historii nezažilo. Právě sem míří humanitární pomoc z celého světa, odsud se pak snaží stovky a tisíce turistů dostat zpátky domů.

Do země se pak vrací Nepálci, kteří se v zahraničí doslechli o katastrofě, která jejich zemi postihla.

„Do včerejška jsem nevěděl, co se stalo. Jakmile jsem to zjistil, sedl jsem na první letadlo a letěl do Káthmándú. Nemohu se spojit se svojí rodinou, musím najít manželku a dceru. Nikdo zatím neví, kde jsou. Mám velké obavy,“ říká 30letý muž, který se vrátil z Číny, kde studuje postgraduál na tamní medicíně.

Důležité bude zprůjezdnit silnice a zmapovat situaci mimo Káthmándú, říká koordinátor Člověka v tísni

Číst článek

„Vrátil jsem se, protože chci být se svojí rodinou. Můj otec v sobotu zahynul při zemětřesení, řídil auto a zasypaly ho trosky. Je to hrozné. Poslední rána pro naši ekonomiku,“ říká zamyšleně mladík, který se vrátil ze studií v Jižní Koreji.

Letiště tak velký provoz nezvládá. Letouny musí dlouhé hodiny kroužit, než dostanou povolení k přistání.

„Jako můj let z čínského Kunmingu, který nad Káthmándú létal pět hodin, než přistál,“ dodává Marek.

Čeští záchranáři míří do Nepálu, raněným budou pomáhat nejméně dva týdny

Číst článek

Zemětřesení v Nepálu | Foto: ČTK

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme