Zvláštní zpravodaj ČRo v Norsku: Země je v šoku

Norsko je v šoku z 92 mrtvých po řádění střelce na táboře mladých sociálních demokratů a výbuchu v centru Osla. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Norsku Ondřeje Boudy se přímo k epicentru výbuchu se nedá dostat. Velká část centra je oddělena policejními páskami, které stráží vojáci v plné výzbroji:

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norsko je v šoku. Mezi truchlící pozústalé i přeživší přijel premiér i královský pár

Norsko je v šoku. Mezi truchlící pozústalé i přeživší přijel premiér i královský pár | Zdroj: Reuters

„Za kordon se dostanou jen uklízecí čety. Ale pro představu, to ohraničené území má podle velmi hrubého odhadu asi kilometr čtvereční. A i mimo něj jsou vidět okna rozbitá tlakovou vlnou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Norsku mluvil na radiožurnálu po 17. hodině tamní zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Oslo podle Boudy vypadá skoro jako město duchů: „Je takřka vylidněné. V tom hraje roli celá řada faktorů, jsou prázdniny, víkend a navíc tady ještě před chvilkou velmi hustě pršelo. Ale svou roli určitě hraje i ten útok. Třeba jsem nikoho neviděl v kavárnách a barech, jako by lidé měli pocit, že se nepatří v takovou chvíli se bavit“

„Všude jsou vlajky na půl žerdi a to nejen norské, ale soustrast vyjadřují právě stažením vlajky i zahraniční ambasády. U důležitých budov, ale třeba i před národním divadlem jsou rozmístěné policejní a vojenské hlídky. A kdybych to měl shrnout jedním slovem, tak ta atmosféra tady je velmi nervózní.“

Norové se z tragických útoků nemohou vzpamatovat | Foto: ČTK/AP

V Oslu je místo atentátu takovou zvláštní turistickou atrakcí. Ulice jsou vylidněné, ale to podle Boudy neplatí o místech, kde je natažena policejní páska a dá se nahlédnout do té nejponičenější oblasti. Snad u každé uličky se tlačí dav lidí. Ti si fotí vojáky a odklízecí čety. Dokonce se s vojáky na stráži baví. U každé té pásky leží květiny. A lidé, často celé rodiny i s dětmi, tlumeně diskutují.

Mnohem větší dopad než výbuch bomby v centru Osla má ale střelba na ostrově Utoya. Tam střelec vtrhl na tábor mladých sociálních demokratů, kteří se na ostrov sjeli z celé země. Bylo jich tam přes 600.

„Ve státě, který má necelých pět milionů obyvatel bude každý znát někoho, kdo na tom setkání byl. A tragédie se dotkne i těch nejzapadlejších vesniček za polárním kruhem,“ říká Ondřej Bouda a dodává:

„Ten šok je o to větší, že Skandinávie je všeobecně vnímána jako velmi klidná a otevřená společnost, nejen ze zahraničí ale i místními obyvateli. O Norsku to platí dvojnásob. A pro obyčejné lidi je tu naprosto nepochopitelné, že prakticky jeden z nich mohl takto řešit své politické problémy.“

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme