Zvláštní zpravodaj ČRo v Pale: Odsouzení Karadžiće berou jeho krajané velmi klidně

Rozsudek nad bývalým předákem bosenských Srbů Radovanem Karadžićem nevyvolal v jeho domovském městě Pale u Sarajeva téměř žádné emoce. Haagský tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii odsoudil Karadžiće ke 40 letům vězení za zločiny spáchané na muslimském obyvatelstvu v době jugoslávského konfliktu v 90. letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) | Zdroj: Reuters

Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu přímo v Pale přijali bosenští Srbové odsouzení Karadžiće velmi klidně. Neshromažďují se k žádným protestům.

Pouze současný prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik uvedl, že verdikt mezinárodního soudu je výsledkem nátlaku mezinárodních lobby.

Haagský soud konstatoval, že Radovan Karadžić je vinen zločiny nad muslimským obyvatelstvem Srebrenice, z ostřelování Sarajeva, z braní rukojmí a dalších zločinů v sedmi bosenských okresech.

Haagský tribunál už v minulosti odsoudil bosenské představitele, například prezidentku bosenských Srbů Biljanu Plavšićovou, předsedu parlamentu bosenských Srbů Momčila Krajišnika a další politiky nebo vojenské činitele.

Martin Dorazín, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme