Zvláštní zpravodaj ČRo v Palmýře: Každou chvíli jsou slyšet výbuchy i střelba

Syrské vládní jednotky pokračují v odstraňování min ve starověké Palmýře. Město, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, ještě před měsícem okupoval takzvaný Islámský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš v syrské Palmýře | Foto: Robert Mikoláš

„Každou chvíli jsou slyšet výbuchy, jak syrští či ruští ženisté odpalují objevené bomby a nástražná zařízení. Ozývá se také střelba. Z míst zhruba dva kilometry od nás stoupá dým, bojovníci takzvaného Islámského státu se tam snaží dostat zpět do města. Všude jsou zakopané raketomety, děla, tanky. Válka je zde všudypřítomná,“ popisuje přímo z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Starověké památky zapsané na seznamu UNESCO měli řadu měsíců pod kontrolou radikálové z Islámského státu, kteří řadu objektů i památek zničili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v syrské Palmýře mluvil přímo z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

„Z pohledu od citadely vypadá antické město nadějně v tom, že není celé zničené. 90 procent min, které byly v antickém městě nastraženy, už bylo podle jednoho ze syrských důstojníků zlikvidováno,“ pokračuje Mikoláš a pokračuje:

„Miny jsou nastražené například na silnicích. Jsou přikryté asfaltem, aby nebyly vidět. Je tady také plno roztrhaných kočárků. Bojovníci IS totiž měli taktiku, že naložili kočárky výbušninou a pak je poslali směrem k checkpointům.“

Zhruba tisícovka obyvatel se již do Palmýry za doprovodu syrské armády vrátila. Někteří z nich včera dokonce i volili.

Miny v Palmýře | Foto: Robert Mikoláš

Chrámy v Palmýře, které zničil IS, by prý mohly být obnoveny do pěti let

Číst článek

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme