Zvrat v povolebním vývoji v Polsku

Vítězná strana Právo a spravedlnost nominovala na funkci budoucího premiéra Kazimierze Marcinkiewicze. Předseda strany Jaroslaw Kaczyński se kandidatury vzdal, aby jeho bratr Lech Kaczyński měl snadnější cestu k úřadu prezidenta. Volby nové hlavy státu se v Polsku budou konat už 9. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski | Zdroj: ČTK

"Jsem přesvědčený, že Právo a spravedlnost má odpovědnost za rychlou rekonstrukci státu. Jsem schopen tuto odpovědnost převzít," prohlásil kandidát na premiéra Kazimierz Marcinkiewicz, poměrně málo známý ekonomický expert strany. Šéf Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński ale říká, že nejde o druhořadého politika.

Kazimierz Marcinkiewicz patří odpočátku k nejužšímu vedení naší strany. Velmi se zasloužil se o její vznik a je to člověk, ke kterému mají všichni i já úplnou a stoprocentní důvěru, uvedl Jaroslaw Kaczyński. Jeho budoucího koaličního partnera tento úhybný manévr zaskočil. Šéf Občanské platformy Donald Tusk žádá vysvětlení, proč předseda Práva a spravedlnosti nechce převzít osobní a přímou zodpovědnost za vládu.

Důvodem jsou prezidentské volby, plánované na 9. tého října. Jaroslaw Kaczyński se obává, že by jako premiér odradil Poláky, aby ve volbách hlavy státu dali hlas jeho bratrovi Lechovi Kaczyńskému. Proto na premiéra nominoval ekonomického experta své strany Kazimierze Marcinkiewicze. Občanskou platformu - koaličního partnera Práva a spravedlnosti - tento tah zaskočil.

"Nerozumíme důvodům, proč se Jaroslaw Kaczyński neujal své mise, proč rezignoval. Jeho rozhodnutí nicméně bereme na vědomí," reagoval šéf platformy a prezidentský kandidát Donald Tusk.

Kandidát na premiéra Kazimierz Marcinkiewicz už má jasno v tom, jak by koaliční jednání měla vypadat: "Navrhujeme práci ve smíšených skupinách podle jednotlivých resortů. Tyto skupiny vypracují svá stanoviska, která pak předloží k potvrzení předsedům stran. Musíme začít pracovat bez jakýchkoli průtahů," upozornil nominovaný polský premiér.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme