Zvyšující hladina moře ohrožuje pobřeží Austrálie

Zatímco na západě Austrálie zuří v těchto dnech požáry, východní pobřeží se pomalu, ale nezadržitelně ztrácí v oceánu. Do konce tohoto století zmizí podle odborníků pod hladinou moře desítky tisíc domů na pobřeží Nového Jižního Walesu. Úřady už nařídily některé domy zbourat, což narazilo na odpor místních obyvatel, jak zachytila reportáž BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home - Velký bariérový útes, Queensland, Austrálie (16°55' S - 146°03' E)

Home - Velký bariérový útes, Queensland, Austrálie (16°55' S - 146°03' E) | Foto: an Elzevir Films - Europacorp coproduction

Na australském pobřeží žije asi 80 procent populace celého kontinentu. Poklidný život Australanů ale poslední dobou začíná rušit rozpínavý oceán. Na nejvýchodnějším cípu Austrálie v Novém Jižným Walesu už úřady začaly na příchod mořské vody připravovat tamní obyvatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Následky zvyšování hladiny oceánů popsal na Rádiu Česko ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK v Praze Bedřich Moldan.

"Řekli nám, že nemůžou ochránit naše domy, že nemůžou zachovat místo, kde 30 let žijete," stěžuje si James Lancaster, který stojí před luxusním domem, který má ustoupit oceánu. Zátoka Byron patřila k nejdražším místům v Austrálii, podle místních úřadu ale bude zanedlouho neobyvatelná. Navrhují proto - k nelibosti tamních obyvatel, aby se domy, včetně těch luxusních zbouraly.

"Tohle bylo jedno z nejkrásnějších míst v Austrálii a najednou nám řeknou, že to tu bude neobyvatelné. Někdo nám najednou nařídí, že se musíme zbalit, zbourat dům a odejít. Tohle je neuvěřitelné místo a je neuvěřitelné, že vám politici nařídí zbal se a odejdi," říká James Lancaster.

Tamní odborníci odhadují, že se to bude týkat 250 tisíc domů. A to mluvíme jen o Novém jižním Walesu. podobně ohrožených míst je v Austrálii mnohem více. Není divu, že obavy má i premiér Kevin Rudd:"Když mluvím o globálním oteplování, vždycky říkám, že v sázce je nejen planeta, ale také budoucnost ekonomiky. Budoucnost našich dětí a vnuků. Je to obrovský morální závazek současných světových vůdců."

Kontroverzní přístup úřadů v Zátoce Byron budou v budoucnu patrně následovat další oblasti australského pobřeží. Pojišťovny odhadují, že v Austrálii ohrožuje oceán na 900 tisíc nemovitostí.

Zvyšování hladiny oceánů neohrožuje jen Austrálii

Austrálie je ale jen jednou z celé řady zemí, které mizí pod oceánem. Tání ledovců už pohřbilo pod vodou několik ostrovů Kiribati a Tuvalu, vzedmuté vody ohrožují i Bangladéš nebo nedaleké Nizozemí.

Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřicha Moldana zvýšení hladiny oceánů ovlivní stovky milionů lidí. Politici se proto obávají masových přesunů obyvatel.

"Není vyloučeno, že takové masové přesuny nastanou. Na druhé straně to není věc, která by se stala během jednoho dvou let. Je to záležitost, která bude trvat desítky let. Do té doby se to může trošičku zmírnit a předpovědi se zpřesní," dodal Moldan.

Dana Votýpková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme