Zásah proti demonstrantům na Národní třídě si vyžádal téměř 600 zraněných. Tehdy nově vzniklé Občanské fórum téměř okamžitě spustilo rozsáhlé vyšetřování s rozpačitými výsledky.
Existuje jeden unikátní zvukový záznam se Zdeňkem Svěrákem, který byl pořízen 17. listopadu 1989 večer. Zatímco se na Národní třídě lámaly dějiny, Svěrák v Gongu vyprávěl o Obecné škole či politice.
Moderátorka Světlana Witovská a herečka Jenovéfa Boková přečetly zdravici tibetského duchovního vůdce, 14. dalajlamy, jehož poselství k výročí 17. listopadu již má tradici.
Cílem bylo podle pořadatelů začít spojovat rozdělenou českou společnost a vrátit národní symboly ČR do rukou všech občanů. Akce se konala s podporou spolku Milion chvilek.
Omezení prodeje o vybraných svátcích platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.
Česko si připomíná Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva. V Praze a dalších městech se konají pietní akce, happeningy, demonstrace a koncerty.
Petice Několik vět rozlomila ghetto opozice a umožnila vytvoření daleko širší platformy, popsal historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
„Od počátku roku 1989 bylo možné cestovat do zahraničí, pokud občan dostal legálně peníze ze zahraničí,“ popisuje historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
17. listopadu roku 1939 vtrhli němečtí vojáci na vysokoškolské koleje v Brně, Praze a Příbrami. Pozatýkali přes 1200 studentů. Většina z nich skončila v koncentračních táborech.
Plachta nahradila předchozí velkoplošné plátno zobrazující českou a ukrajinskou vlajku, uprostřed kterých byla podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly.
Vedení rozhlasu oznámilo také pokračování spolupráce se sociologickou společností PAQ Research na projektu Česko 2022 – Život k nezaplacení a speciální vysílání k výročí sametové revoluce.
Listopadová revoluce přehoupla Kňažka z herectví do politiky, kde nakonec působil třináct let. Dokonce kandidoval na prezidenta, vyhrála ale Zuzana Čaputová.
Samet na školách je společným projektem spolku Díky, že můžem a organizace Post Bellum. Školám nabízejí přednášky, workshopy a další aktivity do výuky.
Jazýčkem na vahách změn se stala ekologie. Lidé – zvláště pak ti, kteří žili v nejvíc znečištěných oblastech na severu Čech či Moravy – byli dokonce v přímém ohrožení života.
Podle Petra Fialy musí rychle vzniknout odpovědný kabinet. Pravděpodobný budoucí premiér se má ve středu sejít s prezidentem Zemanem. Doufá, že ze schůzky vyjde jasný harmonogram jmenování vlády
„Dědictví odvahy, hrdosti, cti a překonávání těch nejtěžších překážek pro vyšší dobro si jako studenti neseme i dnes,“ řekl předseda Studentské komory. Zdůraznil zapojení studentů do boje s pandemií.
Nejprve se na Albertově sešli studenti na povoleném shromáždění, aby uctili památku Jana Opletala. Večer se pak dav spontánně vydal na Národní třídu. Tam už režim proti lidem tvrdě zakročil.
Autoři v nich prostřednictvím osobních a rodinných příběhů s humorem i nostalgickým smutkem líčí sametovou euforii z možnosti podnikat, zakládat politická hnutí a etnoemancipační sdružení.
Česko si ve středu připomene 32 let od sametové revoluce a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Historické události si Češi připomenou různými způsoby, od pietních aktů až po kulturní události.
Jako klíčové signatáři výzvy vytipovali tři priority změn, a to budování české značky, otevření země pro kvalifikované lidi ze zahraničí a udržitelnost budoucí ekonomiky.
S kamerou v ulicích upozorňuje například na nepoctivé taxikáře nebo směnárny s nevýhodnými kurzy. Často jsou mu odpovědí výhrůžky a zastrašování. „O následcích já už moc nepřemýšlím,“ říká.
Píseň, která se stala jedním ze symbolů sametové revoluce, zazpívala Aneta Langerová z balkonu Národního divadla přesně v 17 hodin a 11 minut. V Praze píseň zněla i z pouličních ampliónů.