1962

1962 v textech na iROZHLASU

Fotbaloví vicemistři světa se po 50 letech vrátili do Jižní Ameriky

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Vicemistři světa z Chile si po padesáti letech zopakovali cestu do Jižní Ameriky. Stříbrní českoslovenští fotbalisté z roku 1962 příští týden spoluotevřou v Sao Paulu výstavu k výročí šampionátu, na kterém prohráli ve finále s Brazílií. Právě v téhle zemi si teď pětice Josef Masopust, Václav Mašek, Jozef Štibrányi, Jiří Tichý a Josef Jelínek připomíná své zážitky půl století staré.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Stříbrní hrdinové promlouvají. Od finále fotbalového MS v Chile uplynulo 50 let

Seriál Českého rozhlasu k výročí 50 let od mistrovství světa v Chile se dnes uzavírá. V Santiagu svedli přesně před 50 lety neznámí Čechoslováci sice neúspěšný, ale přesto krásný souboj o titul světových šampiónů se slavnými Brazilci, dosáhli jednoho z největších úspěchů v dějinách našeho sportu a bez nároku na milióny proslavili svou vlast.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Postup do finále fotbalového MS před 50 lety zařídili dva emigranti, které chtěl režim vygumovat z dějin

Čeští fotbalisté budou bojovat o čtvrtfinále Eura až zítra, ale jeden slavný postup si můžeme připomenout už teď. Je to přesně 50 let ode dne, kdy Čechoslováci postoupili do finále světového šampionátu v Chile. Shodou okolností se o vítězství 3:1 v semifinále nad Jugoslávií svými góly postarali dva pozdější emigranti. Po odchodu na Západ měli v komunistické vlasti navždy zmizet z archivů a statistik. Teď už se tomu oba mohou smát - Josef Kadraba ve Vídni a na jihu Francie nedaleko města Nimes Adolf Scherer.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile - 9. díl: co dělají stříbrní fotbalisté dnes

Za deset dní uplyne přesně padesát let od slavného finále mistrovství světa 1962 mezi fotbalisty Československa a Brazílie. Na trávníku coby hráči nebo v jeho těsné blízkosti jakožto náhradníci tenkrát pobývali hráči (bylo jich jednadvacet), kteří se nakonec stali vicemistry světa. Devět z nich už hraje nebeskou kopanou. Čím žije těch dalších dvanáct a jak se jim daří, o tom vám sami povědí v předposledním, devátém dílu vzpomínkového seriálu Jana Kaliby na tento sportovní úspěch.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile - 7. díl: fotbal za časů Pelého a Masopusta

Český rozhlas vám v těchto dnech nabízí rozsáhlý seriál vzpomínek na úspěch přesně padesát let starý, druhé místo československých fotbalistů na mistrovství světa v Chile. Jenže fotbal tehdy a dnes, to jsou dva naprosto odlišné světy. Po dnešním sedmém pokračování našeho vyprávění tak možná získáte pocit, že Čechoslováci v roce 1962 uspěli vlastně v úplně jiném sportu, než jaký bude k vidění třeba na blížícím se mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině.

Seriál o MS v Chile - 6.díl: přenosy, novináři, cenzura

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Tento týden vám nabídneme druhou polovinu vzpomínkového seriálu na úspěch přesně 50 let starý, kterého dosáhli českoslovenští fotbalisté na mistrovství světa v Chile. V dnešním šestém dílu vám budeme vyprávět o tom, jak tenkrát fungovalo propojení světa fotbalu a médií, tedy jak Masopust a kolektiv komunikovali s novináři a jak se zprávy o životě a výkonech fotbalistů dostávaly k lidem.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile, 5. díl: hvězdy držené režimem na uzdě

Fotbaloví reprezentanti, kteří se chystají na blížící se mistrovství Evropy, vědí, že je to pro ně velká šance. Právě na takovémto turnaji si totiž mohou nejsnáze vydobýt fotbalově atraktivní a finančně lukrativní zahraniční angažmá. Finalisté mistrovství světa 1962 v Chile, o kterých je i dnešní pátý díl našeho seriálu, před padesáti lety tuhle možnost rozhodně neměli.

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Seriál o MS v Chile - 3. díl: polní podmínky

Dnes je to přesně padesát let ode dne, kdy v Chile poznamenaném nejsilnějším zemětřesením, co lidstvo pamatuje, začalo sedmé mistrovství světa v kopané. Československo na něm dosáhlo úspěchu, který se od té doby našemu fotbalu nepovedlo zopakovat. Vzpomínání na stříbrné tažení našeho týmu věnujeme v těchto dnech rozsáhlý seriál.

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Seriál o MS v Chile - 2.díl: trenérský svéráz Vytlačil

Za druhé místo na mistrovství světa v Chile dostali českoslovenští fotbalisté jenom dvanáct stříbrných medailí. Jedenáct pro hráče, kteří nastoupili ve finále, a dvanáctou pro trenéra. Ten ji ale věnoval Janu Lálovi. Obránci, který odehrál na turnaji všechny zápasy, ale do finále proti Brazílii ho nepustilo zranění. Tento příběh trefně vystihuje, proč se stal Rudolf Vytlačil koučem, který dokázal podceňované Čechoslováky dovést k titulu vicemistrů světa.

|Alena Benešová, Jan Kaliba |Historie

Rádiovka, baloňák a jelo se do světa. Jugoslávci se oblečení Masopusta a spol. smáli

Módní oblečení na těle a nagelované vlasy na hlavě. Taková bývá stereotypní představa profesionálního fotbalisty v myslích mnoha lidí. Existuje hodně příkladů, které jí dávají za pravdu. Ostatně taková vizáž není u fotbalistů nic nového, jak vám teď dokážeme v dalším pokračování našeho seriálu k padesátému výročí stříbrného úspěchu na mistrovství světa v Chile.

Hacienda bez teplé vody, tak bydleli před 50 lety vicemistři světa v Chile

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Fotbaloví reprezentanti si užívají pohodlí lázeňského hotelu na soustředění v Rakousku. Během červnového mistrovství Evropy je pro změnu čeká pobyt v prvotřídním hotelu Monopol ve Vratislavi. My se teď ale v našem seriálu k padesátému výročí mistrovství světa v Chile, kde Čechoslováci vybojovali stříbrné medaile, přeneseme do jiné doby. To ještě luxusní ubytování pro fotbalové reprezentanty rozhodně nebylo samozřejmostí.