A380

Na Letišti Václava Havla přistálo největší osobní letadlo na světě, obří Airbus A380

|Jaroslav Skalický |Technologie

Byl to svátek pro letecké fanoušky. V Praze odpoledne přistál Airbus A380, největší dopravní letadlo na světě přezdívané superjumbo. Na svou linku mezi Prahou a Dubají ho mimořádně nasadí letecká společnost Emirates, která je největším uživatelem těchto letounů. Na velkých letištích ve světě se s nimi cestující už setkávají běžně.

|Ondřej Bouda, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Po letadlech A380 má problémy i Dreamliner od Boeingu

Australská společnost Qantas prodloužila zákaz letů A380 minimálně o další 2 dny. Experti totiž stále ještě nezjistili, proč se v motorech Rolls Royce objevují olejové skvrny. Přitom právě oheň jedné takové skvrny pravděpodobně způsobil výbuch motoru přímo za letu. Zatím nikdo neví, kdy se letadla dostanou opět do vzduchu. Problémy má i konkurenční Dreamliner od Boeingu, který začal hořet při zkušebním letu.

|Dana Votýpková, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Kvůli problémům dalších letadel nechává Quantas všechny A380 na zemi

Všech šest letounů Aibus A380 australských aerolinek Quantas zůstane ještě v hangárech. "Olej je tam, kde by neměl být,“ řekl zástupce aerolinek Alan Joyce. Po nehodě z minulého týdne, kdy na stroji začal hořet jeden z motorů a jen zázrakem se nikomu nic nestalo, odborníci aerolinek objevili jiné problémy u dvou dalších letadel. Do vzduchu je Quantas pustí teprve tehdy, až bude mít jistotu, že cestování v nich bude bezpečné.