Abúsír

Abúsír v textech na iROZHLASU

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Egypťané oceňují české archeology. Chtěli by je využít i při zpřístupňování památek

Už čtyřicet let mají čeští egyptologové koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Jedna z nejrozsáhlejších archeologických lokalit v Egyptě vydává jeden objev za druhým. Práce expertů z Univerzity Karlovy si Egypťané cení. Některé odkryté památky chtějí zpřístupnit návštěvníkům. Jarní sezónu už egyptologové v Abúsíru ukončili, na zveřejnění letošních objevů si však veřejnost musí ještě počkat.

|Štěpán Macháček, Anna Jadrná |Historie

Čeští egyptologové v Abúsíru: Šest dní v týdnu pracují, sedmý zařizují vše potřebné

Čeští archeologové si v egyptském Abúsíru balí kufry. Letošní jarní sezona končí. V Egyptě nastává vlna letních veder, ve kterých se v poušti nedá pracovat. Archeologům z Univerzity Karlovy se prý i tentokrát podařily unikátní objevy. Informace ale smí zveřejnit jen egyptská památková správa a ta udržuje veřejnost v napětí. Život na vykopávkách má ale svůj každodenní rytmus.

|Jitka Malá, Jiří Chum, Martina Mašková, Petr Král, Eva Presová |nepoužívat - Věda

Čeští archeologové čekají, až se budou moci vrátit do Abúsíru

V Egyptě dnes měla složit přísahu nová vláda, vyčerpaný premiér Šaraf ale musel strávit noc v nemocnici a ceremoniál byl odložen. Informace o tom, na kdy, se rozcházejí, možná to bude už zítra. Jedním z postů, který se týká do jisté míry i České republiky, konkrétně našich archeologů a jejich činnosti v Egyptě, je v současnosti neobsazené křeslo ministra, který má v resortu starověké památky.