Adolf Scherer

Islanďané vzešli z ničeho a hrají s radostí, chválí medailista z Chile 1962 Adolf Scherer

|Jan Kaliba, Vojtěch Man |Fotbal

Islandská fotbalová pohádka na mistrovství Evropy skončila tvrdým pádem do reality. Ale i po porážce 2:5 ve čtvrtfinále od domácí reprezentace odjíždějí bojovníci na svůj ostrov se vztyčenou hlavou a potleskem za líbivý, otevřený fotbal. Ve Francii nadchnul doslova všechny generace a té, která kdysi šířila slávu Československa, připomněli Islanďani její vlastní 54 let starý příběh.

|Jan Kaliba, Radek Šamša |Fotbal

Bývalí spoluhráči vzpomínají na Masopusta. Velký hráč i dobrý kamarád, shodli se Ondruš a Scherer

V tomto týdnu uplynul první rok od smrti nejlepšího českého fotbalisty 20. století. Stalo se 29. června, tedy v průběhu mistrovství Evropy ve Francii. Jedno takové zažil i sám Josef Masopust – nechyběl v československém týmu, který na vůbec prvním Euru v roce 1960 skončil třetí. A v zemi, kde se tento turnaj koná už potřetí v historii, se na Masopusta stále vzpomíná.

Stříbrní hrdinové promlouvají. Od finále fotbalového MS v Chile uplynulo 50 let

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál Českého rozhlasu k výročí 50 let od mistrovství světa v Chile se dnes uzavírá. V Santiagu svedli přesně před 50 lety neznámí Čechoslováci sice neúspěšný, ale přesto krásný souboj o titul světových šampiónů se slavnými Brazilci, dosáhli jednoho z největších úspěchů v dějinách našeho sportu a bez nároku na milióny proslavili svou vlast.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Postup do finále fotbalového MS před 50 lety zařídili dva emigranti, které chtěl režim vygumovat z dějin

Čeští fotbalisté budou bojovat o čtvrtfinále Eura až zítra, ale jeden slavný postup si můžeme připomenout už teď. Je to přesně 50 let ode dne, kdy Čechoslováci postoupili do finále světového šampionátu v Chile. Shodou okolností se o vítězství 3:1 v semifinále nad Jugoslávií svými góly postarali dva pozdější emigranti. Po odchodu na Západ měli v komunistické vlasti navždy zmizet z archivů a statistik. Teď už se tomu oba mohou smát - Josef Kadraba ve Vídni a na jihu Francie nedaleko města Nimes Adolf Scherer.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile - 9. díl: co dělají stříbrní fotbalisté dnes

Za deset dní uplyne přesně padesát let od slavného finále mistrovství světa 1962 mezi fotbalisty Československa a Brazílie. Na trávníku coby hráči nebo v jeho těsné blízkosti jakožto náhradníci tenkrát pobývali hráči (bylo jich jednadvacet), kteří se nakonec stali vicemistry světa. Devět z nich už hraje nebeskou kopanou. Čím žije těch dalších dvanáct a jak se jim daří, o tom vám sami povědí v předposledním, devátém dílu vzpomínkového seriálu Jana Kaliby na tento sportovní úspěch.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile, 5. díl: hvězdy držené režimem na uzdě

Fotbaloví reprezentanti, kteří se chystají na blížící se mistrovství Evropy, vědí, že je to pro ně velká šance. Právě na takovémto turnaji si totiž mohou nejsnáze vydobýt fotbalově atraktivní a finančně lukrativní zahraniční angažmá. Finalisté mistrovství světa 1962 v Chile, o kterých je i dnešní pátý díl našeho seriálu, před padesáti lety tuhle možnost rozhodně neměli.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Senzace z Montpellieru dlouho nevydrží, tipuje čs. střelec z Chile Scherer

Pokud bychom hledali největší senzaci tohoto ročníku evropských fotbalových soutěží, pátrání by nás zavedlo do Francie. Montpellier rozhodně není na francouzské poměry velkoměstem a tamní klub HSC je ve srovnání s giganty z Paříže, Marseille nebo Lyonu chudým příbuzným. Přesto čtvrt miliónu obyvatel správního střediska depártmentu Hérault může už o tomto víkendu slavit historicky první titul fotbalového mistra Francie.