Aero Vodochody

OBRAZEM: Technici začali s úpravami dvanácti bitevníků L-159 pro iráckou armádu

|Evelyna Kulíšková |Technologie

V dílnách Aera Vodochody je v posledních týdnech těsno. Přibylo tam totiž dvanáct z patnácti letounů L-159, které už technici upravují pro iráckou armádu. Vyřazené bitevníky se Česku podařilo prodat po mnoha letech. Ministerstvo obrany by za ně mělo dostat od letecké společnosti až 780 milionů korun, Iráku je pak přeprodá právě vodochodská firma. Nejprve ale musí bitevníky opravit. Na každém stroji budou mechanici pracovat osm měsíců.

|Ľubomír Smatana, bre |Technologie

Aero plánuje do tří let představit nové letadlo, lehčí a s delším doletem

Největší světový výrobce cvičných letadel Aero Vodochody slibuje, že už za tři roky pošle do vzduchu nový stroj L-39NG. Oproti předchozím verzím má být lehčí, má mít delší dolet díky palivovým nádržím v křídlech a má mít také řadu dalších moderních prvků. Firma s ním chce prorazit nejen na trzích, kde boduje se staršími typy, ale také v Evropské unii. Projekt L-39NG by měla podpořit Česká exportní banka, se kterou Aero podepsalo dohodu o spolupráci.

|Jiří Hošek, mad |Ekonomika

Aero Vodochody stvrdí prodej L-159 firmě Draken. Plánuje další spolupráci i vývoj

Na veletrhu v anglickém Farnborough dnes oficiálně stvrdí první zahraniční prodej českých bitevníků L-159. 14 letadel získá soukromá americká firma Draken, která má navíc opci na nákup dalších 14 strojů, za několika stovek milionů dolarů, což je zlomek jejich pořizovací ceny. Prodej nepotřebných letounů české armády dojednal coby zprostředkovatel jejich výrobce, společnost Aero Vodochody. Ta dnes na prestižním veletrhu představí taky nástupce legendárního cvičného letounu L-39 Albatros.