„Dávají do fotbalu další peníze, protože vědí, že fotbal národ spojuje. Dělají to systematicky řadu let. Každá výhra stupňuje mizérii lidí,“ uvedl v rozhovoru pro BBC doktor Ngwa Ebogo.
Kromě osmi mrtvých ještě 38 zraněných. Takové oběti si vyžádala tlačenice diváků před osmifinále Kamerunu s Komorami. U jižního vstupu stadionu Paula Biya se nashromáždilo příliš fanoušků.
„Snažíme se zjistit další podrobnosti o tom, co se stalo. Jsme neustále ve spojení s kamerunskou vládou a organizačním výborem,“ uvedla africká konfederace v prohlášení.
„Za třicet let ve fotbale jsem nic takového neviděl,“ divil se po porážce kouč Mondher Kebaier. Fotbalový svět však něco takového už dříve viděl, jen v minulém roce nejméně třikrát.
Senegal porazil v Káhiře Tunisko 1:0 po prodloužení soupeřovým vlastním gólem. Druhé semifinále mezi Alžírskem a Nigérií skončilo 2:1, rozhodující branku vstřelil Rijád Mahriz v páté nastavené minutě.
V normální hrací době a po prodloužení skončil zápas v egyptském Suezu 1:1. Alžířané vyzvou v nedělním semifinále Nigérii, ve druhé dvojici Senegal doplnilo Tunisko.
Senegal se po 13 letech probojoval do semifinále afrického mistrovství. Ve čtvrtfinále zvítězil 1:0 nad Beninem. Dalším postupujícím je Nigérie, která porazila Jihoafrickou republiku 2:1.
Fotbalisté Pobřeží slonoviny a Tuniska se stali posledními čtvrtfinalisty mistrovství Afriky v Egyptě. Doplní tak Senegal, Benin, Nigérii, Jihoafrickou republiku, Alžírsko a Madagaskar.
Jejich jména jsou pro fotbalové komentátory postrachem. Po postupu Madagaskaru do čtvrtfinále Afrického poháru národů je ale budou minimálně ještě jednou muset vyslovovat.
Mistrovství světa ve fotbale žen táhne na francouzské stadiony tisíce diváků. Současně hraný Africký pohár národů mužů má průměrně o sedm tisíc diváků na zápas méně.
Hráči poraženého Zimbabwe teprve v den zápasu odvolali hrozbu bojkotu kvůli sporům o finance. Fotbalisté chtěli po svazu, aby jim odměny za účast na šampionátu vyplatil předem.
Mezi hlavní favority letošního šampionátu ale patří domácí Egypt a také Senegal, tedy týmy, které táhnou dvě největší hvězdy šampionátu a také velcí kamarádi z anglického Liverpoolu.
Riskovat prosáknutí zákeřného viru ebola do země, nebo se pokusit oddálit pořádání kontinentálního fotbalového šampionátu. Tohle dilema vyřešilo Maroko sázkou na opatrnost a Africká fotbalová konfederace mu kvůli tomu sebrala pořádání lednového turnaje, který nakonec uspořádá Rovníková Guinea.
Fotbalisté Nigérie ukončili devatenáctileté čekání na titul v Africkém poháru národů. Ve finále v jihoafrickém Johannesburgu porazili Burkinu Faso 1:0 a slaví třetí triumf v historii. O výhře Nigérie rozhodl gólem ve 40. minutě útočník Sunday Mba.
Pohár afrických národů je tradičně barevnou a roztančenou sportovní akcí, kterou letos hostí Jihoafrická republika. Turnaj už zná své čtvrtfinalisty, jsou mezi nimi senzačně třeba Kapverdské ostrovy. Na africký šampionát se naopak překvapivě vůbec nekvalifikoval Kamerun, za který hraje útočník Sparty Leonard Kweuke.
Poslední tři turnaje o fotbalového mistra Afriky vyhráli Egypťané. Jenže na tom letošním senzačně chybějí. Možná si řeknete, že to není až tak překvapivé, když v době kvalifikace v Egyptě umírali lidé při demonstracích v rámci Arabského jara. Ale tenhle argument příliš neobstojí. V Libyi byla totiž situace ještě horší, a přesto si její fotbalisté dokázali teprve podruhé v historii vybojovat účast na Africkém poháru národů.