Agrární komora

Agrární komora v textech na iROZHLASU

| ČTK |Ekonomika

Agrární komora má nového prezidenta. Tomana střídá ředitel masokombinátu Jandejsek

Novým prezidentem Agrární komory ČR byl dnes zvolen Zdeněk Jandejsek, ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek, který je zároveň předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, mezi své priority řadí například omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám.

Kvůli pádu cen a suchu trvají zemědělci na rychlé pomoci. Protestovat ale nebudou

|Jitka Hanžlová, mkp |Ekonomika

Nízké výkupní ceny mléka a masa i následky sucha trápí české zemědělce. Jak dnes uvedlo vedení Agrární komory, farmáři sice nebudou připravovat žádné protesty, ale žádají po ministerstvu zemědělství urychlenou finanční pomoc. Resort přislíbil, že se pokusí dát zemědělcům dalších více než 300 milionů korun jako mimořádnou podporu.

|Dušan Valenta, Vojtěch Kouřímský |Ekonomika

Zemědělci sčítají škody po povodni. Podle Agrární komory zhoršuje následky zastavěná půda

Zemědělci začínají sčítat škody po letošní povodni. Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby by škody mohly dosáhnout stovek milionů korun, možná až přes miliardu. Voda zaplavila až 80 tisíc hektarů zemědělské půdy. To jsou zhruba dvě procenta zemědělských pozemků v České republice. Jak konkrétně se ztráty promítnou či nepromítnou do cen potravin, zatím není zcela zřejmé.

|Veronika Sedláčková, bre |Ekonomika

Státní podpora zemědělců postižených suchem není systémová a dostatečná, říká Hlaváček

Zemědělci se po dlouhé zimě snaží dohnat zpoždění v jarních pracích na polích. Upozorňují, že by se zima mohla odrazit na kvalitě úrody a následně i na cenách potravin. Do toho sčítají ztráty za minulý rok způsobené mimořádným suchem. Nejvíc postižený region, jih Moravy, je odhaduje na sedm miliard korun. Tamní zástupci Agrární komory dnes komentovali nové vládní plány, jak do budoucna pomáhat zemědělcům v takových situacích.

|Andrea Strohmaierová, Eva Presová |Regiony

V Karlovarském kraji vyjedou na silnice tři desítky protestujících zemědělců

Řidiči se dnes především na silnicích prvních a druhých tříd musí dopoledne připravit na komplikace. Způsobí je traktory zemědělců, kteří vyjedou na vytipovaná místa na protest proti vládním plánům na zrušení takzvané zelené nafty, díky níž mají zatím nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za palivo použité při práci na poli.