Ahmadínežád

Ahmadínežád v textech na iROZHLASU

|Alena Adamcová, Břetislav Tureček, Marek Matlovič, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Írán začne s výrobou vysoce obohaceného uranu

Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí prohlásil, že íránská vláda chce už zítra zahájit výrobu vysoce obohaceného uranu. Během dnešního dne prý Teherán o svém plánu oficiálně informuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Sálehí se takto vyjádřil jen pár hodin poté, co ho k obohacování uranu na vacet procent vyzval prezident Mahmúd Ahmadínežád.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Ahmadínežád vyzval k obohacování uranu vlastními silami

Írán by měl zahájit přípravy na obohacování svého uranu na 20 procent. V živě vysílaném vystoupení to prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho slova přišla tři měsíce poté, co světové společenství Teheránu navrhlo, že pro jeho výzkumný reaktor bude palivo vyrábět v zahraničí.

|Igor Maňour, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Ahmadínežáda podporuje většina Íránců

Dvě třetiny Íránců mají důvěru v prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a 81 procent vyjadřuje spokojenost se způsobem, jakým v zemi probíhají volby. Vyplývá to z telefonického průzkumu, který mezi Íránci provedla americká Marylandská univerzita. Někteří západní a izraelští komentátoři přitom tvrdí, že po nedávných sporných volbách popularita Ahmadínežáda prudce spadla.

|Katarína Brezovská, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Íránské vedení definitivně potvrdilo druhé funkční období prezidenta Ahmadínežáda

Dosavadní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se může ve středu ujmout funkce i pro druhé volební období. Definitivně to potvrdil nejvyšší duchovní vůdce země ájatolláh Chámeneí. Stalo se tak navzdory neustávajícím sporům kolem výsledu červnových voleb. Už i z nejvyšších íránských míst navíc zaznívá, že bezpečnostní aparát týrá aktivisty, kteří Ahmadínežádovo oficiální vítězství zpochybňují.

Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí

|Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Silvie Třeslínová |Zprávy ze světa

V Íránu pokračovaly masové protesty proti tomu, že úřady přisoudily volební vítězství dosavadnímu prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Nejméně jeden člověk byl zabit a mnoho dalších údajně zraněno. Demonstrace se zúčastnil i poražený opoziční kandidát Mír-Hosejn Músaví. Proti výsledkům ale bojuje hlavně právní cestou. Íránská rada dohlížitelů se sejde s opozičními vůdci v úterý, aby si vyslechla stížnosti na porušování pravidel, ke kterým podle opozice během voleb došlo. Své rozhodnutí pak zveřejní do deseti dnů. Povolební situaci v Íránu sleduje celý svět. Evropská unie vyzývá íránskou vládu k objasnění výsledků voleb a zahájení vyšetřování. Washington zatím s vyjádřením vyčkává.

|Katarína Brezovská, Silvie Třeslínová |Zprávy ze světa

Situace po íránských volbách zůstává napjatá, poražený kandidát se odvolal

Situace po prezidentských volbách v Íránu, kde obhájil funkci hlavy státu Mahmúd Ahmadínedžád, je stále napjatá. Nepokoje, které po ohlášení výsledků voleb propukly, označili pozorovatelé za největší za posledních několik desítek let. Policie zadržela asi stovku představitelů reformních stran. Poražený prezidentský kandidát Mír Hosejn Músáví se formálně odvolal proti výsledkům voleb a požaduje jejich zrušení. Průběhem íránských voleb je znepokojený i Washington. Nechce ale situaci komentovat. Zatím však americká vláda vítězství Ahmadínedžáda neuznala.