Dnes už není tak otázkou, co umí umělá inteligence, jako spíš co ještě neumí. Nové generativní nástroje dokáží napodobit třeba hlas herce a zachovat jeho emoce, včetně váhání.
Česko vyzvalo k odložení částí Aktu o umělé inteligenci a ke zjednodušení celého nařízení. Zda je to potřeba, nebo ne, hovoří v pořadu Pro a Proti Českého rozhlasu Plus Věra Jourová a Jan Kavalírek.
V testech dostala skupina modelů zadání postupně plnit matematické úkoly. V jeden moment dostal model informaci, že pokud postoupí k dalšímu úkolu, počítač, na kterém běží, se automaticky vypne.
Společnost OpenAI řeší vážné obavy ze strany odborníků na umělou inteligenci. Nový model totiž ignoroval uživatelský příkaz k vypnutí, a dokonce sabotoval mechanismus automatického odpojení.
Čeští vědci vymysleli model strojového učení DreaMS, který urychluje analýzu dosud neznámých molekul. Funguje stejně jako ChatGPT, jen místo vět používá hmotnostní spektra, tedy něco jako otisk prstu.
Památník dlouhodobě na svých účtech na sociálních sítích zveřejňuje autentické fotografie, jména a informace o obětech, čímž se snaží zvýšit povědomí o holokaustu.
„Můžu mluvit jen za umělou inteligenci, ale v mnoha jejích podoborech se Česká republika řadí na první místa v Evropě,“ tvrdí světově uznávaný vědec Josef Šivic.
Vědci stavěli modely AI do různých scénářů. Výsledky se lišily dle zemí. Když měla AI poradit fiktivnímu diplomatovi z USA, doporučila agresivnější přístup. Zemím jako Rusko radila uklidnění situace.
OpenAI tím reaguje na stížnosti uživatelů. „Je to chyba, která se dá asi poměrně snadno odstranit. Trochu se to zmírní a bude dobře,“ míní vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Skupina vědců zveřejnila predikci, v níž varuje před hrozbou umělé inteligence. „Určitě to nevidím jako strašení. Je důležité si studii nejdříve přečíst,“ varuje odborník na AI.
Rizika spojená s AI naposledy zdůraznila prognóza s názvem AI 2027. Dochází k závěru, že hrozba, že se umělá inteligence vymkne lidské kontrole, je realistická.
Filozof se obává, že používání umělé inteligence bude mít negativní důsledky pro společnost, které předčí její pozitiva. Zároveň si však není zcela jistý katastrofickými scénáři.
Sewell Setzer byl šťastný kluk – než se ve 14 letech zamiloval do chatbota. A pak si vzal život. Jeho matka kvůli tomu teď žaluje nejmocnější společnost na světě.
„Je to nevinná zábava,“ říká v pořadu Pro a proti publicista Michael Durčák. „Studio Ghibli může OpenAI zkusit žalovat za ušlý zisk,“ namítá právník autorského práva Tomáš Ščerba.
„Proč byste se zabývala tím nepříjemným reálným světem, pokud bude nějaký robot, který vám rozumí, pustí vám cokoliv, je prostě dokonalý partner – na vás speciálně doučený,“ říká kybernetik Matas.
„Pokud to má dopadnout dobře, tak AI jako technologii regulovat musíme. Mám trochu obavu, že vůle nejspíš vznikne, pokud se s tím stane nějaký velký průšvih,“ uvádí Jan Kulveit.
Ruský dezinformační server Pravda zaplavuje internet miliony lživých prokremelských zpráv, čímž ovlivňuje vyhledávací systémy chatbotů. Ty následně lživé články zařazují do svých zdrojů.
„Celé to je hlavně připomínka, že chatboty, umělá inteligence generativního typu, jsou naprosto závislé na tom, jaké pokyny dostanou od svých majitelů nebo provozovatelů,“ říká Koubský.
„AI Act máme, já ho nechci nijak shazovat, ale zaspali jsme v technologické oblasti. My už absolutně nemáme šanci dohnat Čínu a Spojené státy,“ říká k vývoji AI Jan Romportl.
Chatbota vyvinula Muskova společnost xAI. Miliardář a blízký spolupracovník amerického prezidenta Donalda Trumpa doufá, že program bude konkurovat americkému ChatuGPT a čínskému DeepSeeku.
Problematiku regulace umělé inteligence Holý v rozhovoru Interview Plus přirovnává k otázce jaderné energie, na jejíž regulaci spolupracují i státy, které spolu v jiných oblastech soupeří.
Ursula von der Leyenová oznámila investice do umělé inteligence na summitu v Paříži. „Bude to největší světové partnerství veřejného a soukromé sektoru pro rozvoj důvěryhodné AI,“ dodala.
Místo skoro 40 opatření by se EU měla soustředit na tři věci z kompasu: podporu dekarbonizace firem, zlevnění elektřiny a zavedení 28. režimu pro inovátory, říká europoslanec Luděk Niedermayer.
Pavel se domnívá, že by Evropa měla do využití umělé inteligence investovat víc. AI má ale i svá rizika, některé autoritářské režimy například využívají AI pro manipulaci svých občanů, varoval.