aktivista

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Post Bellum natočí příběhy 20 kubánských disidentů. Cílem je zaplnit bílá místa historie

Kubánská společnost se vydá o krok dál směrem k vlastní historii prostřednictvím vzpomínek a příběhů, kterým v oficiálních dějinách země patří bílá místa. Na cestě k vlastní paměti Kubáncům bude pomáhat česká organizace Post Bellum. Ta natočí ve spolupráci s Programem Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě osudy 20 kubánských aktivistů a disidentů.

Soud zrušil pokutu za 'ušatého traktoristu'. O výrocích aktivisty bude jednat policie

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Pokutu za urážení policie ve výši osmi tisíc korun zrušil okresní soud v Mostě. Zaplatit ji měl aktivista Tomáš Zelený za urážky někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Policii oslovoval „Zdar útvare!“ a bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu zase nazval „ušatým traktoristou“. Podle serveru Aktuálně.cz je část výroků, která policii vadila, promlčená, proto podle soudce nepřichází uložení pokuty v úvahu. Případem se bude znovu zabývat policie.

|Filip Titlbach |Zprávy z domova

Aktivistka Krejčová se žalobou neuspěla. Podle soudu policie demonstraci nerozpustila

Pražský městský soud zamítl žalobu aktivistky Kateřiny Krejčové. Stěžovala si, že policisté loni v létě rozpustili řádně svolanou demonstraci na podporu multikulturalismu. Při protestech na Václavském náměstí zvedali ze země lidi, kteří nechtěli nechat projít dav odpůrců imigrace. Z pravomocného verdiktu vyplývá, že se nejednalo o rozpuštění.

|David Koubek, Simona Bartošová |Příroda

Bojovat za ekologii je v Brazílii smrtelně nebezpečné. Umírají aktivisté i indiáni

Postavit se velkým firmám nebo státu a bránit životní prostředí je v některých zemích životu nebezpečné. Nevládní organizace Global Witness uvádí, že ve světě loni přišlo o život o pětinu více ekologických aktivistů než v roce předchozím - celkem 116 lidí. Přepočteno na jednoho obyvatele je na tom nejhůře středoamerický Honduras, v celkových počtech ale tuto smutnou statistiku loni vedly Filipíny a Kolumbie v čele s Brazílií.

|Šárka Škapiková |Zprávy z domova

Falešný asistent ministra Lukáš Kohout se musí vrátit do vězení, rozhodl soud

Severočeský protiromský aktivista Lukáš Kohout, který se před 12 lety vydával za falešného asistenta exministra zahraničí Jana Kavana, se musí vrátit na deset měsíců do vězení. Rozhodl o tom českolipský okresní soud. Kohoutovi původně odpustili deset měsíců z více než dvouletého trestu za mřížemi, nedodržoval ale soudem stanované podmínky. Verdikt je pravomocný.