aktivistka

| ČTK |Zprávy z domova

Za napadení policisty dostala aktivistka Krejčová podmínku. Úctu si vynucují represí, komentuje rozsudek

Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu znovu potrestal levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou měsíční podmínkou s ročním odkladem, a to za to, že při demonstraci na podporu migrace v roce 2015 napadla policistu. Stejný trest dostala už loni, odvolací soud ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal státní zástupce dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud.

|Marie Machytková |Zprávy ze světa

Lidé v jižní Kalifornii čelí obřímu úniku plynu, za jejich práva bojuje i Erin Brockovich

Přes 10 tisíc lidí muselo odejít ze svých domovů na předměstí Los Angeles kvůli obřímu úniku zemního plynu, který trvá nejméně tři měsíce. Odborníci situaci označují za obrovskou ekologickou katastrofu a obyvatelům postižené obce Porter Ranch dochází trpělivost. Za jejich práva teď bojuje i známá ekologická aktivistka Erin Brockovich, kterou proslavil stejnojmenný film s Julií Robertsovou v hlavní roli.

|Lenka Kabrhelová, mta |Zprávy ze světa

Jako černoška se cítím od pěti let, hájí se americká aktivistka Doležalová

Jak by se měl člověk identifikovat - na základě barvy pleti, podle kulturní příslušnosti nebo podle vlastního pocitu? O těchto otázkách se živě debatuje ve Spojených státech. Diskusi rozpoutal případ aktivistky za občanská práva Rachel Doležalové. 37letá žena podle všeho léta lhala o tom, že je černoška, přestože je podle rodičů běloška a její kořeny sahají do Evropy, mimo jiné i do Německa a Česka.

|Martin Dorazín, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Ruská aktivistka dostala za shromáždění k výročí okupace Československa pokutu

S mírnou pokutou vyvázla z přestupkového řízení ruská aktivistka Naděžda Miťuškinová. Soud jí nařídil zaplatit v přepočtu necelé dva tisíce korun za účast na vzpomínkovém aktu k 45. výročí protestu sovětských disidentů proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy i letos si toto výročí skupina odvážných připomněla na Rudém náměstí.