Kalesnikavová byla odsouzena loni v září. Podmínky k životu ve vazbě měla náročné, její cela v Minsku pro čtyři osoby měla podle BBC rozměry 2,5 krát 3,5 metru.
Shledal ji vinnou z podvratné činnosti za organizaci loňské vzpomínkové akce na krvavé potlačení prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989, kterou úřady zakázaly.
„Přišli ke mně a začali mě mlátit. Nejdřív jsem si myslela, že mě chtějí okrást a vzít mi kabelku nebo telefon. Kvůli tomu to ale nebylo," popsala Radiožurnálu útok aktivistka Aum Neko.
Studentka a aktivistka pořádá klimatické stávky a besedy o klimatu. Předloni byla jednou ze stovky mladých lidí, kteří získali „zelenou jízdenku“ na mládežnický klimatický summit OSN v New Yorku.
„Jsem ráda, že jsem překonala překážku strachu a vyzývám ostatní muslimky a muslimy v Česku, aby ji také překonali. Protože jejich účast na veřejném životě je potřeba,“ uvádí Eman Ghalebová.
Žena se musela mimo jiné po policejní stanici pohybovat jen v tílku, policie jí odepřela právo na právní pomoc. Obě strany sporu proti rozhodnutí podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Kromě Švédky letošní Cenu za správný život dostal brazilský vůdce Davi Kopenawa, čínská bojovnice za práva žen Kuo Ťien-mej a marocká bojovnice za lidská práva Amínátú Hajdarová.
Zhruba 450 aktivistů ze 37 zemí se sešlo v Lausanne v pondělí na shromáždění nazvaném Smile for Future (Úsměv pro budoucnost), aby debatovali o budoucím směřování hnutí Fridays For Future.
Aktivistka je ve vazbě již devět měsíců, odsedí si tedy dalších devět měsíců. V pátek se prostřednictvím videa účastnila soudního líčení a na protest proti rozsudku odhalila na kameru svoje ňadra.
Policie tvrdí, že jednoho podezřelého zadržela. Jelena figurovala na černé listině portálu „všeruského hnutí proti LGBT“, z jehož prostředí pochází předpokládaný vrah.
Úředníci Prahy 1 zastavili řízení s aktivistkou, která podle obžaloby napadla policistu na demonstraci. Kateřina Krejčová podle rozhodnutí městské části nakonec nespáchala ani přestupek.
Úřady drží pětici aktivistů ve vazbě bez přístupu k právníkům již déle než dva roky. Před soud by podle informací Human Rights Watch měli znovu předstoupit 28. října.
Nejvyšší soud odmítl dovolání, které podal v neprospěch levicové aktivistky Kateřiny Krejčové nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Uvedl to ve čtvrtek server Lidovky.cz.
Desítky milionů voličů v Itálii rozhodují o novém složení parlamentu. Podle průzkumů svůj hlas odevzdalo zatím 20 procent voličů. Odhlasoval taky italský prezident a předseda vlády.
Miriam Rodríguezová Martínezová se vraždou dcery nenechala zlomit. Vrahy vypátrala a dostala do vězení, ale pomohla také mnoha dalším, jimž gangy unesly příbuzné. Teď je mrtvá: v noci ji zastřelili.
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu znovu potrestal levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou měsíční podmínkou s ročním odkladem, a to za to, že při demonstraci na podporu migrace v roce 2015 napadla policistu. Stejný trest dostala už loni, odvolací soud ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal státní zástupce dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud.
Městský soud v Praze dnes zprostil levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou obžaloby za napadení policisty. Podle verdiktu muže zranit nechtěla. Krejčová na loňské demonstraci skočila policistovi na záda, když zakročil proti jejímu příteli. Rozsudek je pravomocný.
Přes 10 tisíc lidí muselo odejít ze svých domovů na předměstí Los Angeles kvůli obřímu úniku zemního plynu, který trvá nejméně tři měsíce. Odborníci situaci označují za obrovskou ekologickou katastrofu a obyvatelům postižené obce Porter Ranch dochází trpělivost. Za jejich práva teď bojuje i známá ekologická aktivistka Erin Brockovich, kterou proslavil stejnojmenný film s Julií Robertsovou v hlavní roli.
Jak by se měl člověk identifikovat - na základě barvy pleti, podle kulturní příslušnosti nebo podle vlastního pocitu? O těchto otázkách se živě debatuje ve Spojených státech. Diskusi rozpoutal případ aktivistky za občanská práva Rachel Doležalové. 37letá žena podle všeho léta lhala o tom, že je černoška, přestože je podle rodičů běloška a její kořeny sahají do Evropy, mimo jiné i do Německa a Česka.
S mírnou pokutou vyvázla z přestupkového řízení ruská aktivistka Naděžda Miťuškinová. Soud jí nařídil zaplatit v přepočtu necelé dva tisíce korun za účast na vzpomínkovém aktu k 45. výročí protestu sovětských disidentů proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy i letos si toto výročí skupina odvážných připomněla na Rudém náměstí.
Soud v ruské Mordovii zamítl žádost o podmínečné propuštění vězněné členky skupiny Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové. 23letá aktivistka si odpykává v ženské kolonii dvouletý trest, který dostala společně se dvěma dalšími aktivistkami za uspořádání protestní protiputinovské akce v moskevském pravoslavném chrámu.