Albertov

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

17. listopad bez Zemana. 'Dobrovolně absentoval' i Havel a Klaus, ten kvůli únavě

S informací, že se Miloš Zeman letos žádných oficiálních oslav 17. listopadu nezúčastní, přišel prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí. Hlava státu bude mít namísto toho soukromý program na zámku v Lánech. Od roku 1990 se stalo jen pětkrát, že by se prezident republiky oslav nezúčastnil - třikrát zastavila prezidenty nemoc.

| ČTK |Zprávy z domova

Zeman 17. listopad veřejně slavit nebude. Albertov bude letos patřit studentům

Prezident Miloš Zeman se letos žádných oficiálních oslav 17. listopadu nezúčastní, informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je v Praze naplánováno několik desítek různých akcí. Albertov bude díky prezidentově nepřítomnosti tentokrát patřit studentům, kteří tam loni nebyli vpuštěni kvůli účasti Zemana na protiislámském shromáždění.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Studenti se znovu sejdou na Albertově k uctění památky 17. listopadu

Studenti se dnes v 15 hodin sejdou na Albertově, aby znovu uctili památku událostí obou historicky významných 17. listopadů. Na státní svátek je k pamětní desce nepustila policie. Prý kvůli tomu, že se na místě už chystalo shromáždění na podporu prezidenta. Miloše Zemana později na pódium doprovodili jeho příznivci a sympatizanti hnutí Blok proti islámu.

Česko si připomínalo 17. listopad. Lidé demonstrovali i vzpomínali na Paříž

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

SLEDOVALI JSME ONLINE: Lidé v Česku si dnes připomínali události z let 1939 a 1989, řada z nich však státní svátek využila i k tomu, aby se vyjádřila k aktuálnímu dění. Na shromážděních tak lidé demonstrovali třeba svůj postoj k migraci, k politice prezidenta Miloše Zemana či vlády, nebo si připomínali oběti nedávného teroristického útoku v Paříži. Přes den se akce obešly bez větších konfliktů, večer policie u Úřadu vlády zasáhla proti demonstrantům, kteří odmítali i po oficiálním konci akce prostor opustit.

|Vladimír Kroc, kap, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Studentská komora se distancovala od chování části účastníků pietního setkání na Albertově

Zástupci Studentské komory rady vysokých škol a dalších studentských organizací se písemně distancovali od chování některých účastníků včerejšího pietního setkání na Albertově. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podepsaným vadí, že účastníci akce nenechali promluvit rektora Univerzity Karlovy ani přímé účastníky demonstrace ze 17. listopadu 1989.

| ČTK, ČRo, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Sledovali jsme ONLINE: Zemana vypískaly na Albertově stovky odpůrců, létala na něj vajíčka

Prezident Miloš Zeman přišel spolu s dalšími středoevropskými prezidenty oslavit 25. výročí pádu komunismu na pražský Albertov, kde ho čekaly stovky odpůrců. Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé najevo hesly na transparentech, vystoupení Zemana přehlušili hlasitým pískáním a výzvami k odstoupení. Na pódium létala i vajíčka.