Severní Makedonie se tak po Srbsku, Albánii a Bosně stane čtvrtou zemí Západního Balkánu, která zahájí očkování. Vakcinace zatím nezačala v Černé Hoře a v Kosovu.
Zacharovová později svůj příspěvek změnila. „Prosím o prominutí, můj příspěvek byl špatně pochopen,“ napsala. Chtěla prý jen upozornit na neuctivé chování Trumpova protokolu.
Demonstranti házeli na policisty střežící budovu parlamentu lahve, kameny a světlice a snažili se odstranit kovové zábrany. Po opakovaných útocích policisté nasadili k rozehnání davu slzný plyn.
„Ani na jedné straně není ochota ustoupit. Východiska obou stran jsou stále natolik rozdílná, že řešení konfliktu v nejbližší době není reálné,“ popisuje pro iROZHLAS.cz balkanista Filip Tesař.
Srbské hlasovací místnosti jsou vybaveny dezinfekcí a rouškami, které musejí mít voliči povinně. Na krátkou chvíli si je mohou sundat v případě, že je potřeba ověřit jejich totožnost.
Do Bělehradu by mohla česká Škodovka dodávat trolejbusy a také tramvaje. Součástí nabídky je i modernizace vozového depa dopravního podniku srbské metropole.
Prezident Miloš Zeman nabídl českým krajanům v Srbsku, že v rozhovoru mezi čtyřma očima se srbským prezidentem Alexandrem Vučićem zmíní problém restituce zkonfiskovaného domu České besedy v Bělehradu.
Zeman se ke Kosovu vyjádřil v minulosti několikrát. Například v březnu 2017 při návštěvě Chorvatska řekl, že je pro euroatlantickou integraci na Balkánu, ale bez Kosova.
Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl armádu do stavu bojové pohotovosti, informovala srbská i kosovská média. V etnicky rozděleném městě Kosovské Mitrovici znějí sirény.
V neobvykle otevřeném projevu Vučić prohlásil, že Srbsko musí přijmout fakt, že nad svou někdejší jižní provincií, kterou Srbové považují za kolébku své země, ztratilo kontrolu.
V Bělehradě se od prosince konaly pravidelně demonstrace kritizující srbskou vládu a prezidenta. Opozice Vučičovi a jeho spojencům připisuje korupci a omezování svobody médií, což prezident popírá.
„Ptáte se mě, jestli mě podvedli. Ano, a podvedli především sami sebe. Ale Srbsko není tak malé a slabé, jak si myslí. Odpovědí na požadavky Prištiny je jasné ‚ne‘,“ prohlásil srbský prezident.
„Přišla jsem, abych vyjádřila svou nespokojenost s vládnoucí elitou,“ řekla důchodkyně Ljiljana Živanovičová. „Oni (SNS a Vučić) kontrolují veškerá média. Je mi z té korupce zle,“ doplnila.
Prezidenta viní z omezování svobody médií a z útoků na opozici. Vučič chce Srbsko dovést do Evropské unie. Demonstranti se obávají, že kvůli tomu připravuje urovnání vztahů s Kosovem.
Srbský prezident Aleksandar Vučić se do Moskvy přijel ujistit o nehynoucím přátelství ruského prezidenta. Vladimira Putina ujistil, že Srbsko ani vzdáleně neuvažuje o vstupu do NATO.
Vítězství Recepa Tayyipa Erdoğana znamená další krok k dovršení nové politické architektury. Východoevropské země, kde doposud panují liberální poměry, se začínají dostávat do izolace.