alergie

| ČTK |Zprávy z domova

Firma stahuje kvůli závadám injekční pero pro léčbu alergických reakcí. Užívá ho asi 800 Čechů

Firma Meda Pharma stahuje z několika zemí včetně Česka kvůli možné nefunkčnosti injekční pero Epipen 300 mikrogramů pro léčbu těžkých alergických reakcí. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V Japonsku se ve dvou případech u epipenu ze stahované šarže nevysunula jehla. Přitom při prudké alergické reakci hrozí i smrt. V Česku je zřejmě mezi pacienty asi 800 per z dané šarže. Lidé si mohou nechat epipen v lékárnách vyměnit za jiný.

Prášky, kapesníky, slzení očí. Pro pětinu Čechů, kteří trpí alergií, začíná pylová sezona

|Linda Nguyenová |Zprávy z domova

Alergií na pyl trpí okolo 20 procent obyvatel České republiky. Ukazují to čísla České společnosti alergologie a klinické imunologie. Právě tento druh alergie je u nás nejrozšířenější. Příznaky začínají lidé pociťovat už na přelomu zimy a jara. Alergie se proto u nich může projevit právě v těchto dnech. Dalším nepříjemným měsícem pak bude duben, kdy začínají kvést břízy.

|Václav Rokyta |Člověk

Volně prodejný Bioparox se stahuje z trhu, přípravek mohl vyvolávat alergické reakce

Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu volně dostupný Bioparox, který je určen k léčbě zánětu horních cest dýchacích nebo angíny. Přípravek totiž obsahuje antibiotikum fusafungin, které není natolik účinné, jak se doposud myslelo. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky se navíc u léků s fusafunginem můžou projevit závažné alergické reakce.

|Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Jídelní lístky budou muset povinně obsahovat informace o vybraných alergenech

Pohostinství už brzy zažije největší změnu za posledních deset let. Majitelé restaurací, stánkaři u rychlých občerstvení, ale i kuchaři ve školních jídelnách přepisují jídelní lístky. Vyžádala si to Evropská unie v nařízení, které začne platit od 13. prosince. Podniky, které prodávají jídlo, podle něj musí uvádět alergeny obsažené v jednotlivých pokrmech. Novinka ulehčí výběr hlavně alergikům a celiakům. Nějakým druhem potravinové alergie trpí víc než třetina populace.

|Olga Štrejbarová, Marína Dvořáková |Regiony

Ačkoli mohou, učitelky mateřinek odmítají dávat dětem léky na alergii. Bojí se

Kinedrylu před cestou na výlet, spreje do nosu při rýmě ani masti na vyrážku se většina dětí z vysočinských školek od učitelky nedočká. Odmítají jim jakékoli léky poskytnout. Rodiče tak musí kvůli pár kapkám na cukr utíkat z práce, aby dítě s alergií neprotrpělo celý den. Za vším stojí nedostatečná formulace zákona, ze kterého mají učitelky strach. Stejně jako z některých rodičů, kteří na ně svádí vinu za každou maličkost.

|Šárka Škapiková |Člověk

Tradiční obtíže alergiků začaly letos nezvykle brzy. Kvůli včasnému jaru

Konečně zase to krásné jaro, povzdechne si s nadšením většina z nás. Už zase to prokleté jaro, reagují na přívaly tepla a slunce alergici. V Libereckém kraji začalo navíc letos jaro dříve než je obvyklé. A s ním přišly i tradiční obtíže alergiků: bolest hlavy, ucpaný nos, kýchání, pálení v očích a únava. Dřív byla alergie vzácností. Dnes je - s mírnou nadsázkou řečeno - raritou člověk, který by nebyl alergický na nic.