Alexandr Novák

| ČTK |Zprávy z domova

Posun v případu exsenátora Nováka. Německý soud brzy rozhodne o jeho vydání do Česka

Vrchní státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem dokončilo zpracování případu bývalého českého senátora Alexandra Nováka a podalo žádost, aby vrchní zemský soud potvrdil přípustnost jeho vydání do České republiky. Německý soud rozhodne zřejmě v nejbližší době. Novák v Česku čelí obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací.

| ČTK |Zprávy z domova

Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka do Česka se protahuje, frankfurtský soud mu prodloužil vazbu

Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka z Německa do Česka se protahuje. Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem totiž zatím stále nedostal žádost, aby přípustnost vydání posoudil. Důvodem může být zaneprázdněnost státního zastupitelství, které takovou žádost podává. Novák zatím z rozhodnutí soudu zůstává ve vydávací vazbě. Případ bývalého senátora dlouhodobě sleduje Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Příběh ke každému jménu. Klíčový svěděk popsal, jak policii přivedl na stopu Nováka s Ježkem

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Deset hodin vyslýchali policisté v kauze ROP Severozápad Jaroslava P. Klíčový svědek nejnovější dotační aféry před rokem a půl předal detektivům zásadní materiál, jenž nakonec vedl k obvinění předních severočeských podnikatelů, politiků a úředníků. Politik musel v polovině ledna podrobně vysvětlit, jak k dokumentům přišel. Zpravodajský web Českého rozhlasu se s obsahem jeho výpovědi seznámil.

| ČTK |Zprávy z domova

Exsenátor Novák nechce zpět do Česka. Odmítl zjednodušené řízení, o jeho vydání rozhodne soud

Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák odmítl zjednodušené řízení o vydání do Česka, takže o něm bude muset rozhodnout vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem, sdělila německá justice. Novák, kterého na českou žádost zadržela německá policie, čelí v České republice obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Pomohl na svobodu kmotru Novákovi, ale odmítá odejít. Na svoji funkci stačím, říká žalobce

Mezi dvěma předními postavami severočeských žalobců se naplno rozhořel spor o to, zda jeden z nich odejde. Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec nemůže přijít na jméno šéfovi chomutovských žalobců Ladislavu Kosánovi, jehož soud kárně potrestal kvůli propuštění Alexandra Nováka. Kosán přislíbil, že svůj post opustí na konci letošního roku, nyní ale otočil a chce zůstat. Jakovec přitom chtěl, aby odešel už v červnu.

| ČTK |Regiony

Kárný senát snížil žalobci plat kvůli postupu v kauze exsenátora Nováka

Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil chomutovskému okresnímu žalobci Ladislavu Kosánovi plat o deset procent na devět měsíců. Kosán se nepostavil proti podmínečnému propuštění bývalého senátora za ODS a starosty Chomutova Alexandra Nováka z výkonu trestu. Sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku Gryphons.

| ČRo, Jan Beneš, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Soud začne řešit případ žalobce Kosána. Chyboval prý při propuštění exsenátora Nováka

Nejvyšší správní soud začne v úterý rozplétat případ chomutovského žalobce Ladislava Kosána. Kárné žalobě čelí proto, že se údajně dostatečně nepostavil proti propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Bývalý politik je na svobodě od loňského května. Zaručil se za něj motorkářský klub Gryphons. Ve vězení si za přijetí 40 milionového úplatku odseděl polovinu trestu, tedy dva roky ze čtyř.