Jedná se o první protiruské sankce vlády prezidenta Bidena, který slíbil zaujmout k Rusku tvrdší postoj než jeho předchůdce Donald Trump. K sankcím přistoupila i Evropská unie.
Hlavní ruský jestřáb, tajemník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev řekl, že Navalného poslal Západ, aby destabilizoval situaci v Rusku, vyvolal sociální otřesy, stávky a nové majdany.
Organizátoři a účastníci nepovoleného protestu z minulé soboty podle mluvčí ministerstva vnitra Iriny Volkové vytvořili hrozbu šíření nákazy koronavirem.
Policie v Rusku o víkendu zadržela tisíce lidí, kteří demonstrovali proti uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Svědčí protesty o pozvolné proměně nálady v ruské společnosti?
„Odsuzuji brutální násilí i represe proti svobodě slova,“ napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitter. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vidí zásah jako „obrovskou ostudou Ruské federace“.
V době, kdy Rusko čekalo hlasování o ústavní reformě a v provládních médiích kolovaly různá agitační videa, Navalnyj vystupující občany ve videích nazval úplatnými lokaji, ostudou země a zrádci.
Prezident Putin přešel s úšklebkem otázku, zda se na otravě Alexeje Navalného podílely tajné služby. Zjištění novinářů ze serverů Bellingcat a The Insider ukazují na ruské agenty. Čemu se dá věřit?
Alexej Navalnyj je stále v Německu. Kritická fáze po otrávení látkou podobnou novičoku v ruském Тоmsku již pominula, musí ale procházet dlouhou a složitou rehabilitací.
Moskevští vyšetřovatelé prověřují výroky Navalného, v nichž „hledají výzvy k násilnému svržení ústavního pořádku“. Navalnyj se toho podle nich měl dopustit ráno 27. dubna.
„Ahoj, tady Navalnyj, všichni mi chybíte,“ vzkázal svým sledujícím na sociální síti Instagram a popsal, že může konečně dýchat bez přístrojů. Podle nemocnice už také může občas opustit lůžko.
Vyšetřovatelé Sibiřského federálního okruhu provádějí na pokyn prokuratury předběžné prověřování v souvislosti s hospitalizací Navalného 20. srpna. Prokuratura tvrdí, že pokyn dala hned v tento den.
Podle berlínské kliniky Charité, kde se teď Navalnyj léčí, byl pravděpodobně otráven látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Působení jedu podle ní opakovaně potvrdily nezávislé laboratoře.
„Nadále existuje vážné podezření z otravy,“ řekl Seibert, který o tomto podezření hovořil již v pátek. „Je ale potřeba počkat na to, co zjistí lékaři,“ dodal v pondělí.
Podle Navalného mluvčí Jarmyšové byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice ale v pátek uvedli, že nenašli žádné stopy jedu v jeho těle.
V centru Moskvy se v neděli na povolené manifestaci sešlo podle odhadu místní policie na 20 000 lidí, kteří demonstrovali za svobodu pro souzené účastníky letních protivládních protestů.
Při domovních prohlídkách v nejméně třiceti městech policisté zabavovali dokumenty a techniku. Důvodem mimořádně rozsáhlé akce je podezření z praní špinavých peněz.
Devět lidí úřady dočasně zadržely a zabavily část vybavení. Zásah zřejmě souvisí s chystanými komunálními volbami, v nichž Navalnyj vyzval voliče, aby hlasovali proti kandidátům podporovaným Kremlem.
Podle příbuzných a Navalného mluvčí politik nikdy předtím alergiemi netrpěl. Ve vězení byl Navalnyj od středy za vybízení k účasti na sobotní demonstraci.
Opoziční vůdce Navalný prohlásil, že své tvrzení snadno u soudu doloží. Poznamenal přitom, že finanční transakce Národní gardy zkoumala i ruská tajná policie FSB.